Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00
Sobota – niedziela: nieczynne
Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Porady
Zgrzytanie zębami przez sen. Niekontrolowane zgrzytanie zębami może pojawić się w różnym wieku. Wśród powodów rozwoju bruksizmu wymienia się wady zgryzu, stan emocjonalny, nietolerancje pokarmowe i inne przyczyny naturalny zdrowotnej lub środowiskowej Dowiedzmy się, czym jest zgrzytanie zębami i w jaki sposób leczy się tę przypadłość.
Poruszane tematy
Zgrzytanie zębami zwykle pojawia się podczas snu, dlatego też jest traktowany jako zaburzenie, a dokładniej parasomnia. Wtedy dochodzi do niekontrolowanego zacisku szczęki i wzrasta napięcie w stawach skroniowo-żuchwowych. Zęby zaczynają zgrzytać. Natomiast w niektórych sytuacjach bruksizm może pojawić się także w ciągu dnia. Statystycznie nawet 8% dorosłych zmaga się z tą dolegliwością.
Osoba cierpiąca na tę przypadłość, zwykle dowiaduje się od najbliższych, że zgrzyta zębami podczas snu. Pojawiają się także nieprzyjemne skutki uboczne w postaci bólu gardła, twarzy, szczęki,
a nawet pleców i ramion. Często dochodzi również do pobudek w nocy i nadmiernej senności w dzień. Cierpiący na tę dolegliwość narzekają na pogorszenie humoru, szumy uszne i spadek libido. Stomatolog może także rozpoznać nieleczony bruksizm po pęknięciach na szkliwie, startych zębach i klinowatych ubytkach. Zgrzytanie przyczynia się do chorób zębów i otaczających tkanek.
Skąd bierze się zgrzytanie zębami? Wśród przyczyn bruksizmu można wymienić:
Zatem zgrzytanie zębami może być spowodowane przez uwarunkowania dziedziczne, stan zdrowia, czynniki emocjonalne i środowiskowe. Prawidłowe zdeterminowanie przyczyny rozwoju tej dolegliwości jest niezbędne do doboru metody leczenia bruksizmu.
W dużej mierze leczenie bruksizmu zależy od przyczyny, która go powoduje. Zwykle pierwszym działaniem, jakie proponują stomatolodzy, jest zastosowanie specjalnej nakładki na zęby lub szyny relaksacyjnej, które mają na celu zabezpieczyć uzębienie podczas zgrzytania i zrelaksować napięte mięśnie. Następnie konieczne jest wyeliminowanie przyczyny powodującej bruksizm. Stomatolog pomoże w określeniu, czy dolegliwość jest spowodowana przez nieprawidłowo wykonane ubytki, źle dopasowaną protezę czy wadę zgryzu.
Jak pozbyć się na stałe zgrzytania zębami? To długi proces. Należy udać się do fizjoterapeuty, który zbada napięcie mięśniowe. Warto także zadbać o stronę emocjonalną i zapisać się na wizytę u psychoterapeuty. Zaleca się pacjentom ograniczenie używek w postaci wyrobów nikotynowych, kofeinowych i tych zawierających alkohol. Pomocne okaże się także wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety i wypróbowanie ćwiczeń relaksacyjnych.
Jeśli pacjent nadal będzie odczuwał negatywne skutki zgrzytania zębami, istnieje możliwość zastosowania toksyny botulinowej. Botoks jest podawany drogą iniekcji w mięśnie żwacza, co wpływa na zmniejszenie ich napięcia. Efekt utrzymuje się do kilku miesięcy.
Zgrzytanie zębami przez sen – Piśmiennictwo
Czytaj więcej
NZOZ M-DENT
ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika
tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16
info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku
+48 604 40 11 16