Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00
Sobota – niedziela: nieczynne
Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Porady
Wyrostek zębodołowy. Element stabilizujący zęby to wyrostek zębodołowy szczęki. Po zabiegu ekstrakcji może jednak dojść do jego zapalenia, co powoduje silny dyskomfort u pacjenta. Dowiedzmy się, czym objawia się suchy zębodół i w jaki sposób można go uniknąć.
Poruszane tematy
Wyrostek zębodołowy to element kości żuchwy i szczęki. Ma za zadanie zapewnienie odpowiedniego wsparcia i ułożenia zębów. Po zabiegu ekstrakcji zwykle dochodzi do ich zaniku. Natomiast zdarza się powikłanie po wyrwaniu zęba – zapalenie wyrostka zębodołowego, zwanym suchym zębodołem.
Dlaczego ekstrakcja zęba może przyczynić się do rozwinięcia zapalenia wyrostka zębodołowego? Zwykle przyczynia się do tego brak stosowania się pacjenta do zaleceń stomatologa. Do prawidłowego wygojenia się rany po ekstrakcji niezbędne jest utrzymanie tworzącego się skrzepu.
Wyrostek zębodołowy
Natomiast zbyt wczesne szczotkowanie dziąsła, picie gorących napojów, alkoholu, palenie papierosów, płukanie ust czy wysiłek fizyczny mogą przyczynić się do rozwoju zapalenia wyrostka zębodołowego. Większą podatność na tę powikłanie odnotowuje się u pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi lub zażywających leki obniżających ten parametr.
Suchy zębodół może także rozwinąć się przy nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu wyrwania zęba. Zwłaszcza jeśli w ranie pozostanie korzeń lub dojdzie do uszkodzenia kości. W ten sposób powstanie skrzepu będzie znacznie utrudnione. Częściej zapalenie wyrostka zębodołowego występuje przy usuwaniu zębów dolnych lub gdy proces ekstrakcji przebiega długo.
Wśród niepokojących objawów po ekstrakcji zęba, które mogą świadczyć o toczącym się stanie chorobowym wymienia się:
Po zaobserwowaniu tych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa.
Po zabiegu wyrwania zęba należy zastosować się do zaleceń dentysty. W tym okresie trzeba unikać:
Stosując się do tych zaleceń, pacjent ma szansę znacznie obniżyć ryzyko pojawienia się zapalenia wyrostka zębodołowego i innych powikłań.
Leczenie zapalenia wyrostka zębodołowego
Leczenie zapalenia wyrostka zębodołowego polega na oczyszczeniu rany i przepisaniu antybiotyku. Jeśli pacjent skarży się na silne dolegliwości bólowe, stomatolog może zastosować opatrunek nasączony lekami lub przepisać je, celem zapewnienia większego komfortu. Leczenie zapalenia zwykle trwa około 7 dni – wraz z postępującym czasem ból ustępuje, a rana po ekstrakcji goi się. Leczeniem zajmuje się chirurgia stomatologiczna.
Czytaj więcej:
NZOZ M-DENT
ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika
tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16
info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku
+48 604 40 11 16