Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00
Sobota – niedziela: nieczynne
Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Porady
Wypełnianie zęba
Dentyści wykonują wypełnienia zęba w przypadku, gdy pacjent dostał mechaniczne uszkodzenia zęba lub borykają się z próchnicą. Stomatolog usuwa wówczas ubytek i zakłada wypełnienie zęba. W artykule przedstawiamy najważniejsze fakty na temat wypełnień.
Poruszane tematy
Wypełnienie nazywane jest potocznie plombą. Jest to metoda odbudowy zęba po leczeniu, którego istotą jest redukcja zmian próchniczych z tkanek zęba. Jakie są wskazania do wypełnienia zęba? Pierwszym z nich jest mechaniczne uszkodzenie zęba. Innym wskazaniem jest próchnica, która wymaga wizyty dentystycznej podczas której oczyszcza się ząb i plombuje go, czyli zakłada wypełnienie.
Wyróżniamy różne rodzaje wypełnień ze względu na materiał. Dentyści wykonują wypełnienia złote, które są bardzo trwałe i dobrze tolerowane przez tkanki dziąseł. Złote wypełnienie jest najdroższe ze wszystkich, ale mimo to duża część pacjentów decyduje się na nie. Drugim rodzajem plomb są żywice kompozytowe, które wykonywane są z tworzywa sztucznego.
Ich niewątpliwym atutem jest dopasowanie do koloru zębów, co zapewnia naturalny wygląd. Po wyleczeniu zęba stomatolog Poznań nakłada wypełnienie w miejscu ubytku, a ono w krótkim czasie twardnieje. Stomatolog stosuje ten rodzaj wypełnień w przypadku dużych ubytków. Plomby żywic kompozytowych mogą wytrzymać nawet 10 lat.
Trzecim rodzajem wypełnień są wypełnienia porcelanowe, których domeną jest odporność na przebarwienia i dopasowywanie się do koloru zębów. Żywice kompozytowe są utwardzane przez stomatologa Poznań pod wpływem światła. Innym rodzajem plomb są cementy jonomerowe, których cechą wyróżniającą jest łatwe wiązanie się z zębem.
Wizyta u dentysty Poznań składa się z paru etapów, a jej zwieńczeniem jest założenie wypełnienia zęba. Po zajęciu miejsca w fotelu przez pacjenta, stomatolog podaje znieczulenie miejscowe, które zapewnia bezbolesny i komfortowy zabieg. Dentysta rozpoczyna wiercenie w obszarze, w którym ząb dotknięty jest próchnicą.
Wiercenie zajętych przez próchnicę tkanek prowadzi do oczyszczenia zęba i pozbycia się próchnicy. Kolejnym etapem jest nałożenie podkładu, czyli materiału izolującego miazgę od wypełnienia. Jeśli stomatolog decyduje się na wypełnienie kompozytowe, to nakłada specjalny żel. Następnie stomatolog spłukuje żel, suszy zęba i smaruje bondem. Kolejnym etapem jest utwardzenie wypełnienia za pośrednictwem lampy polimeryzacyjnej.
Następnie dentysta Poznań nakłada plombę właściwą po jednej warstwie, utwardzając ją. Po nałożeniu plomby zostaje jeszcze dopasowanie jej do zgryzu, dając pacjentowi kalkę do nagryzienia. W efekcie może zmniejszyć warstwę, tworząc idealnie dopasowaną plombę.
NZOZ M-DENT
ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika
tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16
info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku
+48 604 40 11 16