Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Usuwanie zębów mądrości

Usuwanie zębów mądrości - chirurgiczne usuwanie ósemek

Usuwanie zębów mądrości – chirurgiczne usuwanie ósemek

Czym są zęby mądrości?

Zęby mądrości to nazwa potoczna ósemek, będących ostatnimi zębami w obu łukach zębowych. Należą do grupy zębów trzonowych i stanowią trzecie w kolejności trzonowce. Czas ich wyrzynania jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Mogą one pojawiać się zarówno w bardzo młodym wieku, jak i po 40 roku życia.

Jednakże najczęściej pojawiają się one pomiędzy 17, a 20 rokiem życia. Proces ten jest zazwyczaj bardzo nieprzyjemny i bardzo często wiąże się z towarzyszącymi bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Czasami może również dojść do sytuacji określanej jako zatrzymanie ósemek.

Polega ona na tym, iż nie dochodzi do całkowitego wyrżnięcia się zębów mądrości i pozostają one w obrębie kości szczęki lub żuchwy. Są one wtedy widoczne tylko i wyłącznie na pantomograficznym zdjęciu rentgenowskim. Taka sytuacja może dotyczyć zarówno jednej, jak i wielu ósemek.

Kiedy usuwa się zęby mądrości?

Usuwanie zębów mądrości (usuwanie ósemek) zazwyczaj jest zabiegiem chirurgicznym. Jest to jedna z najczęściej wykonywanych procedur w zakresie chirurgii szczękowej. Istnieje kilka podstawowych wskazań, z powodu których zęby mądrości są ekstrahowane.

Pierwsze podstawowe wskazanie wynika z faktu umiejscowienia zębów mądrości w tylnej części łuku zębodołowego. Powoduje to znaczne utrudnienia w utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Klasyczna szczoteczka do zębów bardzo często nie dociera na taką odległość, co przyczynia się do zalegania resztek pokarmowych. Efektem wyżej wymienionego faktu jest powstawanie próchnicy.

Drugim podstawowym wskazaniem do usunięcia zębów mądrości (usuwanie ósemek) jest ich nieprawidłowy wzrost. Pod tym określeniem kryć się może zarówno opisane wcześniej zatrzymanie ósemek, osadzenie ich w kości, bądź też nieprawidłowy kąt wyrzynania. Powyższe sytuacje mają negatywny wpływ na ustawienie względem siebie pozostałych zębów, najczęściej pod postacią ich nadmiernego stłoczenia.

Jest to szczególnie istotne w sytuacji stwierdzenia na zdjęciu radiologicznym ucisku zębów mądrości na korzenie sąsiadujących z nimi drugich zębów trzonowych. W związku z powyższym ekstracja ósemek jest zawsze wskazana przed założeniem aparatu ortodontycznego korygującego wady zgryzu. W przeciwnym wypadku może dojść nawet do zaniku tkanek kostnych budujących wyrostki zębodołowe.

Jak wygląda zabieg usuwania zębów mądrości?

W każdym przypadku przeprowadzania usuwanie zębów mądrości konieczna jest konsultacja stomatologiczna obejmująca dokładny wywiad, który uwzględnia dolegliwości pacjenta, przyjmowane leki, a zwłaszcza te wpływające na proces krzepnięcia krwi, a także współistniejące choroby, które potencjalnie mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania zabiegu.

Po wstępnym zakwalifikowaniu pacjenta do przeprowadzenia zabiegu, zawsze konieczne jest wykonanie rentgenowskiego zdjęcia pantomograficznego. Ma to na celu dokładną ocenę kąta wyrzynania się zęba mądrości, a także liczby i przebiegu korzeni. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne zaplanowanie procedury, a także zminimalizowanie ryzyka potencjalnych powikłań.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – Usuwanie zębów mądrości

Właściwy zabieg zazwyczaj przeprowadzany jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, aczkolwiek w niektórych sytuacjach chirurg może zdecydować o zastosowaniu pełnej narkozy. Kiedy znieczulenie zaczyna działać, chirurg nacina dziąsło i przystępuje do usuwania zęba.

Niejednokrotnie konieczne jest jego pofragmentowanie przy użyciu specjalnego diamentowego ostrza. Po dokładnym usunięciu całego zęba, kolejnym etapem jest założenie szwów na dziąsło. Ich liczba zależy od wielkości nacięcia, jednakże zazwyczaj zupełnie wystarcza do 7 szwów.

W sytuacjach, kiedy doszło do powstania ubytku w kości, konieczne jest zastosowanie preparatu kościozastępczego, celem zapewnienia prawidłowego gojenia się rany. Ponadto po zakończeniu zabiegu zazwyczaj stosowane są preparatu ozonu mające działanie antyseptyczne. Ma to na celu zapobiegnięcie powikłaniom infekcyjnym.

Jak wygląda rekonwalescencja po usunięciu zębów mądrości?

Kluczowe dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu rekonwalescencji, jest przestrzeganie podstawowych zaleceń przez dwa dni po zabiegu. Należą do nich przede wszystkim powstrzymanie się od przyjmowania gorących pokarmów i napojów, a także od picia alkoholu. Posiłki należy spożywać w postaci mocno rozdrobnionej. Konieczne jest także zachowanie ostrożności przy oczyszczaniu jamy nosowej.

Zalecane jest również powstrzymanie się od aktywności fizycznej, zwłaszcza ekstremalnej na czas określony przez chirurga. W razie występowania dolegliwości bólowych, należy stosować leki przeciwbólowe. Niejednokrotnie konieczne jest również zastosowanie antybiotykoterapii profilaktycznej. Całkowite zastosowanie się do zaleceń lekarza jest bardzo ważne dla szybkiej i prawidłowej rekonwalescencji.

Jakie mogą być potencjalne powikłania po usunięciu zębów mądrości?

Jak każdy zabieg inwazyjny, chirurgiczne usunięcie zębów mądrości może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Zazwyczaj po zabiegu dochodzi do znacznego stopnia obrzęku twarzy, który może być bezproblemowo niwelowany przy pomocy zimnych okładów. Do najczęstszych powikłań usuwania zębów mądrości (usuwanie ósemek) należą przede wszystkim bóle gardła oraz zaburzenia mowy.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – Usuwanie zębów mądrości

Rzadsze, a zarazem znacznie poważniejsze powikłania obejmują uszkodzenia sąsiednich zębów, przetokę do zatoki szczękowej, złamania szczęki oraz tak zwany zespół suchego zębodołu.

Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości Poznań

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań