Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Usuwanie kamienia nazębnego Skaling

Usuwanie kamienia nazębnego skaling chroni przed namnażaniem się szkodliwych bakterii, które niszczą szkliwo.

Usuwanie kamienia nazębnego – skaling pozwala pozbyć się nieprzyjemnego zapach z ust.

Czym jest, skąd się bierze i jak powstaje kamień nazębny?

Często słyszy się o kamieniu nazębnym. To dość powszechnie używane określenie, ale co ono tak naprawdę oznacza? Kamień nazębny jest niczym innym, jak zwapniałą płytką nazębną, czyli po prostu osadem.

Płytka nazębna osadza się na zębach w bardzo krótkim czasie po umyciu zębów. Często jest ona związana z ciemnymi przebarwieniami, zwłaszcza jeśli spożywamy pokarmy i napoje predysponujące do jej osadzania, takie jak na przykład kawa, herbata, czy też czerwone wino.

Sama płytka nazębna może być skutecznie usunięta podczas szczotkowania zębów. Jednakże w ciągu maksymalnie kilku godzin od jej powstania, na skutek soli mineralnych zawartych w ślinie, dochodzi do mineralizacji płytki nazębnej, na skutek czego tworzy się kamień nazębny, który jest nie możliwy do usunięcia za pomocą szczoteczki i pasty do zębów.

Niestety, kamień nazębny to nie tylko defekt estetyczny – dlatego ważne jest czyszczenie kamienia nazębnego. Wywiera on bardzo niekorzystny wpływ na stan zdrowia zębów. Są w nim zawarte bakterie, które powodują zakwaszenie środowiska jamy ustnej. Odkamienianie zębów jest ważnym elementem leczenia jamy ustnej.

Powoduje to pobudzanie procesu demineralizacji szkliwa, czego rezultatem jest powstawania próchnicy zębów. Ponadto jest przyczyną powstawaniu wielu chorób przyzębia. Co więcej, tylko w jego obecności może dojść do wystąpienia parodontozy.

W myśl zasady mówiącej, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, kluczowe dla profilaktyki powstawania kamienia nazębnego jest skrupulatne dbanie o higienę jamy ustnej. Zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz przed pójściem spać, a także stosowania nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust.

Bardzo wartościową metodą pomocniczą jest stosowanie fluoryzacji zębów. Nie można również pominąć nieocenionego znaczenia regularnych kontroli stomatologicznych, optymalnie wykonywanych co sześć miesięcy. W przypadku kiedy mimo wszystko dojdzie do powstania kamienia nazębnego, konieczne jest jego usunięcie w gabinecie stomatologicznym.

Zabieg usuwania kamienia nazębnego Skaling (czyszczenie kamienia nazębnego) nosi nazwę skalingu i jest bardzo powszechnie stosowany przez stomatologów. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje skalingu – skaling naddziąsłowy i skaling poddziąsłowy. W obu przypadkach stosuje się różne techniki usuwania kamienia nazębnego.

Usuwanie kamienia nazębnego – Skaling naddziąsłowy

Jest to zabieg usunięcia kamienia nazębnego znajdującego się powyżej linii dziąseł. Dotyczy więc kamienia, który jest widoczny i znajduje się w obrębie korony zęba. Jest to procedura prostsza do wykonania ze względu na lokalizację warunkującą stosunkowo łatwy i wygodny dostęp do pola poddawanego zabiegowi. Ten rodzaj skalingu jest wykonywany bardzo często, praktycznie u wszystkich pacjentów.

Usuwanie kamienia nazębnego Skaling poddziąsłowy

Ten rodzaj zabiegu usuwania kamienia nazębnego jest dużo bardziej skomplikowany z uwagi na dużo trudniejszy dostęp. Dotyczy on bowiem kamienia nazębnego osadzonego poniżej linii dziąseł, głównie w obrębie kieszonek dziąsłowych, ale także nawet w obrębie korzeni zębowych.

Jednakże również w przypadku tego podtypu skalingu ingerencja w tkanki zęba jest minimalna, także zabieg charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Techniki wykorzystywane w skalingu

Istnieje kilka różnych metod, które mogą być wykorzystywane w celu usunięcia kamienia nazębnego. Pierwszą możliwą do zastosowania jest metoda tradycyjna, która wbrew nazwie, obecnie wybierana jest jedynie w wyjątkowych przypadkach.

Technika ta opiera się na usuwaniu kamienia nazębnego przy pomocy różnego rodzaju ręcznych narzędzi, takich jak dłutka, pilniczki, motyczki, sierpy i tym podobne. Podstawową wadą skalingu tradycyjnego jest jego niewielka dokładność połączona z koniecznością dużego nakładu czasu i pracy. Z tego powodu metoda ta w każdym calu przegrywa z innymi dostępnymi, nowocześniejszymi technikami.

Dużo częściej stosowaną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling mechaniczny. Jest to technika wykorzystująca specjalne wiertła typu frez. Obracając się z dużą prędkością powodują one odłamywanie się fragmentów kamienia nazębnego od korony zęba, które mogą być następnie usunięte poprzez wypłukanie czy odessanie.

Inną metodą usuwania kamienia nazębnego jest wykorzystanie fali akustycznej. W zależności od jej długości i częstotliwości, skuteczna jest zarówno fala dźwiękowa jak i ultradźwięki. Skalery dźwiękowe wyposażone są w specjalne powietrzne turbiny generujące falę dźwiękową.

Skalery ultradźwiękowe natomiast mogą działać na dwa sposoby. Fale ultradźwiękowe mogą być generowane poprzez wykorzystanie pola magnetycznego lub też dzięki zastosowaniu tak zwanego efektu piezoelektrycznego.

Skaling laserowy w obecnych czasach cieszy się co raz większą popularnością. Opiera się on na wykorzystaniu lasera jagowo-erbowego, który w sposób pulsacyjny emituje wiązkę lasera z bardzo dużą częstotliwością. Jest to bardzo precyzyjna metoda charakteryzująca się bardzo wysoką skutecznością oraz bezbolesnością.

Jeszcze inną metodą jest skaling chemiczny polegający na naniesieniu na zęby roztworu 30% perhydrolu i pozostawienia go na czas rozpuszczenia się kamienia nazębnego. Następnie jest on wypłukiwany strumieniem wody pod dużym ciśnieniem.

Bardzo często po usunięciu kamienia nazębnego wykonuje się piaskowanie zębów, mające na celu poprawienie i wzmocnienie efektu skalingu. W dalszej kolejności wykonuje się czyszczenie i polerowanie odsłoniętych części zębów, a na końcu dokonuje się ich zabezpieczenia specjalnym lakierem zawierającym fluor.

Usuwanie kamienia nazębnego skaling – przeciwwskazania?

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu ściągania kamienia nazębnego na szczęście są dość wąskie i dotyczą przede wszystkim wykorzystania skalerów ultradźwiękowych. Obejmują one kobiety w ciąży, pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca, a także osoby z pourazowym odklejaniem się siatkówki oka. U tych pacjentów w celu usunięcia kamienia nazębnego Skaling stosuje się technikę tradycyjną.

Usuwanie kamienia nazębnego powinno się wykonywać minimum raz w roku.

Zabieg warto uzupełniać zabiegiem: piaskowanie zębów

Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego to nic innego jak zabieg, w którym zostaje usunięta zmineralizowana płytka bakteryjna. Przeprowadza się go najczęściej za pomocą skalingu, który w zależności od tego, jaki obszar zęba ma zostać poddany zabiegowi, wyróżnia się na naddziąsłowy i poddziąsłowy.

Stomatolog może przeprowadzić skaling kilkoma metodami. Metoda tradycyjna to ręczne usuwanie kamienia nazębnego za pomocą sierpów, motyczek i dłutek, ale jest ona pracochłonna, niedokładna i wybierana jedynie w wyjątkowych przypadkach. Metoda mechaniczna wykorzystuje niewielkie wiertła typu frez, które powodują odłamywanie się kamienia.

Najbardziej nowoczesna i skuteczna jest jednak metoda ultradźwiękowa. Głowica urządzenia czyszczącego, czyli skalera, wytwarza ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, które rozkruszają kamień.

  1. Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej. Na kamień nazębny składają się bakterie i węglowodany, które są główną przyczyną powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł. Osadza się on bowiem w okolicach szyjek zębowych oraz trudno dostępnych miejscach, do których nie może dotrzeć szczoteczka.

Co za tym idzie, długotrwałe gromadzenie się kamienia może doprowadzić do obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może spowodować stopniowe rozchwianie zębów i ich wypadanie, czyli parodontozy.

  1. Skąd właściwie bierze się kamień nazębny?

Zazwyczaj powodem powstawania płytki i osadów nazębnych jest nieumiejętne szczotkowanie zębów i ich nitkowanie. Nie wystarczy tylko szczotkować, trzeba jeszcze szczotkować dobrze. Dobór odpowiedniej metody szczotkowania i właściwych preparatów do codziennej higieny jamy ustnej to sprawa indywidualna. Niektórym osobom kamień tworzy się chętniej – szczególnie palaczom czy miłośnikom kawy i zielonej herbaty.

  1. Usuwanie kamienia nazębnego – czy to boli?

Wbrew powszechnym opiniom, ściąganie kamienia nazębnego poprzez skaling nie jest bolesnym zabiegiem. Głowice skalera są zazwyczaj chłodzone wodą, więc pacjent nie odczuwa dużego dyskomfortu. Oczywiście należy liczyć się z tym, że po usunięciu kamienia odczuwalna jest chwilowa nadwrażliwość zębów. Dobrą metodą na złagodzenie tej dolegliwości jest wykonywanie zabiegu lakierowania, który jednocześnie chroni powierzchnie zębów przed powstawaniem próchnicy.

  1. Domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego – więcej szkody niż pożytku.

W Internecie jest pełno „dobrych” rad jak szybko i skutecznie pozbyć się kamienia stosując domowe sposoby : od płukania różnymi rodzajami olejów, poprzez stosowanie wody utlenionej i sody, czy węgla aktywnego.

UWAGA! Są one nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne. Wyobraź sobie, co może się stać z powierzchnią szkliwa, czy delikatną tkanką dziąseł jeśli będziesz regularnie wcierać w nie np.: wodę utlenioną z sodą. Szkliwo ulegnie starciu, a dziąsła uszkodzeniu, polegającemu na obniżaniu się ich poziomu, czy recesji.

  1. Profilaktyka to podstawa.

Udowodniono, że regularne usuwanie kamienia nazębnego pozwala uniknąć zapalenia dziąseł, które nieleczone, rozwija się w zapalenie przyzębia. Skaling powinien być przeprowadzany 1-2 razy do roku, a w przypadku palaczy – nawet 3-4 razy rocznie. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża, pourazowe odklejanie siatkówki oka oraz wszczepiony rozrusznik serca.

Pamiętaj, że sam zabieg skalingu wykonany w gabinecie to nie wszystko, warto też:

Usuwanie kamienia nazębnego Skaling

Usuwanie kamienia nazębnego Poznań jest konieczne dla zachowania zdrowia zębów. Gromadzenie się twardego osadu może prowadzić do chorób dziąseł, próchnicy i paradontozy. Dowiedzmy się więcej na temat zabiegu skalingu.

Dlaczego powinniśmy wykonywać usuwanie kamienia nazębnego skaling?

Kamień nazębny jest zmineralizowaną, twardą płytką, która zawiera bakterie, związki wapnia i fosforu, resztki pożywienia i substancje zawarte w ślinie. Kamień nazębny może być naddziąsłowy i poddziąsłowy. Czym różnią się od siebie te rodzaje kamienia? Kamień naddziąsłowy odkłada się na powierzchni korony zęba, a poddziąsłowy poniżej linii dziąseł.

Powinniśmy mieć świadomość, że kamień nazębny należy regularnie usuwać. Brak wykonywania zabiegu skalingu może prowadzić do próchnicy, powstawania ubytków, powodować krwawienie czy też choroby dziąseł.  Kamień nazębny powoduje powstawanie przykrego zapachu z ust. Do najgorszych konsekwencji nie usuwania kamienia nazębnego zaliczamy paradontozę.

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?

Kamień usuwa się podczas wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Obecnie każdy stomatolog Poznań wykorzystuje dwie metody przeprowadzania zabiegu skalingu i usuwania kamienia nazębnego Poznań – ręczną i mechaniczną. Pierwsza polega na ręcznym (manualnym) usunięciu kamienia nazębnego z wykorzystaniem odpowiednich przyrządów dentystycznych.

Metoda mechaniczna wykorzystuje ultradźwięki. Rodzaj techniki dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta przez lekarza-stomatologa. Kolejnym etapem zabiegu skalingu zębów jest polerowanie, polegające na wygładzaniu powierzchni zębów za pomocą specjalnej pasty. Prowadzi to do wzmocnienia zębów i chroni pacjenta przed próchnicą.

Czym się różni skaling naddziąsłowy od poddziąsłowego?

Skaling naddziąsłowy wykonuje się najczęściej za pomocą ultradźwięków. Podczas zabiegu wykonuje się czyszczenie koron zębowych z kamienia. Skaler jest przykładany do miejsc występowania kamienia, a ultradźwięki prowadzą do pęknięcia złogów i oderwania ich od trzonu zębów. Ostatnim etapem zabiegu jest polerowanie, co zabezpiecza powierzchnię zębów.

Skaling poddziąsłowy jest zabiegiem usuwającym kamień nazębny w kieszonce dziąsłowej. Zabieg skalingu zębów jest wykonywany przez stomatologa Poznań, który używa skalerów ultradźwiękowych i kiretu. Stomatolog poleruje zęby z kamienia nazębnego, a pod koniec zabiegu następuje fluoryzacja.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu usuwania kamienia nazębnego Poznań?

Skaling zębów nie może być wykonywany u kobiet w ciąży, osób z wszczepionym rozrusznikiem serca czy osteoporozą. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest obecność w jamie ustnej implantów zębowych czy też odklejanie się siatkówki oka. U pacjentów z powyższymi dolegliwościami jest możliwy jedynie skaling tradycyjny.

Usuwanie kamienia nazębnego – Profilaktyka

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego lub ograniczyć jego występowanie należy pamiętać o paru złotych zasadach. Po pierwsze dbajmy o higienę jamy ustnej – czyli myjmy zęby minimum 2 razy dziennie. Warto stosować też nici dentystyczne do usuwania zalegających resztek jedzenia.

Rekomenduje się używanie szczoteczki elektrycznej lub sonicznej, która jest dużo skuteczniejsza od tradycyjnej. Pamiętajmy o szczotkowaniu języka, który jest siedliskiem bakterii i resztek jedzenia oraz o regularnych wizytach u stomatologa Poznań.

Usuwanie kamienia nazębnego Poznań

Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg profilaktyczny i higieniczny, którego celem jest oczyszczenie zębów z twardych, mineralnych złogów osadzających się na ich powierzchni.

Co to jest kamień nazębny

Kamień nazębny powstaje wskutek mineralizacji płytki nazębnej, czyli miękkiego osadu, który gromadzi się na zębach codziennie w wyniku działania bakterii obecnych w jamie ustnej. Kiedy płytka nie jest regularnie usuwana, twardnieje pod wpływem soli mineralnych zawartych w ślinie i przekształca się w kamień, który może być usunięty wyłącznie przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną.

Kiedy należy usuwać kamień nazębny

Regularne usuwanie kamienia nazębnego to kluczowy element profilaktyki chorób przyzębia i próchnicy, ponieważ złogi kamienia sprzyjają namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne dziąseł i uszkodzenia szkliwa.

Kamień usuwa się wówczas kiedy lekarz dentysta l;ub higienistka stwierdzą jego obecność. Czasami zabieg usuwania kamienia czyli – skaling wykonuje się raz w roku a czasami jest potrzeba wykonać ten zabieg kilka razy w roku .

Jakie są metody skalingu

  1. metoda mechaniczna
  2. ultradźwiękowa
  3. laserowa

Skaling ultradźwiękowy

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest skaling ultradźwiękowy, który pozwala na skuteczne i komfortowe dla pacjenta usunięcie kamienia. Stomatolog lub higienistka używa specjalnego narzędzia emitującego ultradźwięki, które w połączeniu z chłodzącą mgiełką wodną skutecznie rozbijają złogi kamienia, nawet w trudno dostępnych miejscach. Procedura jest szybka i zazwyczaj bezbolesna, chociaż osoby o większej wrażliwości dziąseł mogą odczuwać lekki dyskomfort, który jednak można zminimalizować poprzez zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Metoda mechaniczna , ręczna

Metoda ta polega na usunięciu kamienia narzędziami ręcznymi – kiretkami poprzez zeskrobanie go z powierzchni zębów.

Dlaczego należy usuwać kamień z zębów

Usuwanie kamienia nazębnego ma istotne znaczenie nie tylko dla estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim dla zdrowia jamy ustnej. Kamień nazębny jest bowiem głównym czynnikiem ryzyka zapalenia dziąseł i przyzębia. Nieleczone stany zapalne dziąseł mogą prowadzić do chorób przyzębia, czyli tkanki otaczającej zęby, co z kolei może skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak odsłonięcie szyjek zębowych, ruchomość zębów, a w skrajnych przypadkach nawet ich utrata.

Ponadto kamień nazębny, jako twarda powierzchnia, sprzyja dalszemu odkładaniu się płytki bakteryjnej, co pogłębia problem i zwiększa ryzyko próchnicy.

Piaskowanie zębów

Warto również wspomnieć, że po skalingu często wykonuje się piaskowanie zębów, czyli zabieg, który usuwa resztki osadu oraz powierzchniowe przebarwienia powstałe na skutek spożywania kawy, herbaty czy palenia tytoniu. Piaskowanie zębów pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni zębów, co utrudnia odkładanie się nowego osadu i kamienia. Połączenie skalingu i piaskowania to kompleksowa procedura oczyszczająca, która przynosi pacjentowi efekt czystych, zdrowych i naturalnie jasnych zębów.

Zabieg usuwania kamienia powinien być wykonywany regularnie – zaleca się, aby pacjenci zgłaszali się na skaling co 6–12 miesięcy, choć częstotliwość ta może się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji do odkładania się kamienia. Niektóre osoby, ze względu na skład śliny, skłonności genetyczne lub styl życia (np. palenie, dieta bogata w cukry), mogą potrzebować częstszego usuwania kamienia, aby zachować zdrowie jamy ustnej.

Regularne zabiegi higienizacyjne nie tylko zapobiegają poważnym chorobom, ale także dają pacjentowi możliwość dokładnej kontroli stanu jamy ustnej, co umożliwia wczesne wykrycie i leczenie ewentualnych problemów stomatologicznych.

Czy po zabiegu usuwania kamienia , skalingu odczuwa się ból ?

Po zabiegu skalingu pacjent może przez kilka godzin odczuwać lekką wrażliwość zębów, zwłaszcza na zimne lub gorące napoje. Jest to reakcja naturalna, która zazwyczaj mija po krótkim czasie. W celu utrzymania efektów zabiegu stomatolog może zalecić stosowanie past do zębów redukujących odkładanie się kamienia oraz dbanie o codzienną higienę jamy ustnej, szczególnie poprzez dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego to zatem nie tylko zabieg estetyczny, ale przede wszystkim profilaktyczny, który wspomaga zdrowie dziąseł i zębów. Jest to ważny element dbałości o higienę jamy ustnej, który może zapobiec wielu poważnym problemom stomatologicznym. Dzięki regularnemu skalingowi pacjenci mogą cieszyć się zdrowymi, mocnymi zębami oraz pięknym uśmiechem przez długie lata.

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań