Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00
Sobota – niedziela: nieczynne
Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Porady
Plombowanie zębów
Plombowanie zębów to jeden z częstszych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Z artykułu dowiemy się, jak wygląda przebieg zabiegu, z jakich materiałów wykonuje się plomby i jakie są zalecenia pozabiegowe.
Poruszane tematy
Plombowanie zębów to popularny zabieg stomatologiczny, polegający na leczeniu ubytków twardych tkanek zęba. Przyczyną zakładania plomby jest ukruszenie, próchnica czy też nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub zła dieta. Ubytki zębów to dziury w zębie lub inne zmiany w strukturze zęba.
Zabieg zakładania plomb polega na wierceniu powierzchni zęba wiertłem, oczyszczeniu miejsca i założeniu plomby przez stomatologa. Plomba chroni odsłonięte tkanki zęba i poprawia wygląd uszkodzonego zęba.
Lekarz stomatolog w pierwszej kolejności przygotowuje obszar zabiegowy. Dentysta umieszcza w jamie ustnej pacjenta waciki i gaziki oraz zakłada ślinociąg. Następnie usuwa się zmienione tkanki zęba poprzez borowanie chorego zęba. Kolejnym etapem plombowania zębów jest odbudowa zęba, która polega na założeniu plomby.
Lekarz stomatolog używa wybranego materiału stomatologicznego – najczęściej jest to materiał światłoutwardzalny. Użycie takiego materiału jest estetyczne. Po założeniu plomby stosuje się lampę polimeryzacyjną, co powoduje twardnienie kompozytu. Ostatnim etapem zabiegu plombowania zębów jest polerowanie odbudowanej powierzchni zęba i dostosowanie go do zgryzu pacjenta.
Plomby zębowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Obecnie używa się żywic kompozytowych. Są to plomby światłoutwardzalne lub plomby amalgamatowe w kolorze zębów. Innym rodzajem są cementy jonomerowe, które cechują się tym, że bardzo łatwo wiążą się z zębem.
Innym kompozytem używanym do plomb jest złoto. Wypełnienia kompozytowe dzielimy na: wypełnienia światłoutwardzalne (plomba światłoutwardzalna), chemoutwardzalne i termoutwardzalne.
Jeżeli zabieg był wykonywany w znieczuleniu, należy wstrzymać się z jedzeniem i piciem do momentu ustąpienia znieczulenia. Po zabiegu istnieje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości pozabiegowej od 2 do 4 tygodni. Czasem stosuje się pastę na nadwrażliwość.
Po zabiegu założenia plomby można odczuwać efekt mrowienia w jamie ustnej. Czasem pojawia się ból zęba, na który zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych. W przypadku założeniu plomb z różnych materiałów, można doświadczyć szoku galwanicznego.
Powodem tego jest wykonanie ich z dwóch kontrastujących ze sobą metali. W celu zapobiegnięcia szokowi dentysta powinien używać tego samego materiału podczas robienia plomb w obu zębach.
Plombowanie zębów Poznań – leczenie zachowawcze
Wskazaniem do plombowania w gabinecie dentystycznym w Poznaniu może być uszkodzenie mechaniczne zęba oraz próchnica. Próchnica to najczęstsza przyczyna wizyt w gabinecie dentystycznym, której efektem są małe, nieestetyczne dziury powodujące ból zębów. Wskazaniem do leczenia zachowawczego może być też erozja kwasowa, która niszczy powłokę ochronną emaliowaną. Do innych przyczyn konieczności zakładania plomb zaliczamy odpryski czy ścieranie.
Plomba to inaczej wypełnienie zęba. W gabinecie stomatologicznym w Poznaniu dentysta dobiera rodzaj plomby. Obecnie w stomatologii dostępne jest szerokie spektrum materiałów. Najbardziej podstawowym wypełnieniem jest amalgamat – powstaje z połączenia metali, jest w kolorze srebrnym i cechuje się wytrzymałością. Współcześnie odchodzi się od wypełnień amalgamatowych ponieważ są one mało estetyczne. Przeciwwskazaniem do założenia plomby amalgamatowej jest ciąża.
Plomby kompozytowe stanowią zdecydowanie bardziej popularny rodzaj wypełnienia dzięki wysokiej odporności na nacisk podczas żucia, dobremu przyleganiu do szkliwa oraz wysokiej estetyce. Są wykonane z żywic polimeryzujących. Wyróżniamy trzy rodzaje wypełnień kompozytowych: światłoutwardzalne, chemoutwardzalne, termoutwardzalne. Dentysta może zalecić również zastosowanie wkładek lub nakładek, które opracowywane są z metalu, kompozytu, porcelany. Innymi rodzajami wypełnienia są cementy jonomerowe czy złoto. Wypełnienie porcelanowe (onlay i inlay) jest przeznaczone do średnich i dużych ubytków.
Plombowanie to ważny element leczenia zachowawczego w Poznaniu. Procedura w gabinecie dentystycznym składa się z paru etapów. Najpierw ma miejsce wywiad lekarski i opracowanie planu leczenia. Następnie stomatolog znieczula ząb na życzenie pacjenta, co zapewnia mu komfort, ponieważ dolegliwości bólowe zostają zredukowane do minimum. Kiedy znieczulenie zacznie działać, stomatolog przystępuje do oczyszczenia zęba z próchnicy z pomocą wiertła.
Po etapie borowania, dentysta nałoży podkład na dno ubytku, co prowadzi do izolacji miazgi od wypełnienia. Stosuje się także specjalny żel – wytrawiacz. Kolejnym etapem, który następuje po spłukaniu żelu i wysuszeniu zęba, jest posmarowanie ubytku bondem. Dentysta w Poznaniu następnie utwardza go lampą polimeryzacyjną. Kolejnym krokiem leczenia zachowawczego jest zakładanie plomby. Ostatnim etapem zabiegu jest dopasowanie wypełnienia do zgryzu z wykorzystaniem specjalnej kalki.
Ile trwa zabieg zakładania plomby u dentysty – Poznań
Czas trwania zabiegu plombowania zębów w Poznaniu zależy od stopnia zaawansowania próchnicy, ale i od umiejętności stomatologa, rodzaju wypełnienia. Niezmiernie istotny jest wybór renomowanego gabinetu dentystycznego w Poznaniu, w którym zatrudnieni są doświadczeni dentyści z wieloletnim stażem. Użycie odpowiedniej techniki zakładania plomby ma ogromny wpływ na trwałość wypełnienia i komfort pacjenta.
Jak długo nie można jeść po założeniu plomby?
Z reguły zaleca się powstrzymanie od jedzenia i picia przez 1-2 godziny od zabiegu. Zależy to w dużym stopniu od rodzaju zastosowanego materiału. W przypadku amalgamatu, okres niejedzenia powinien być dłuższy, ponieważ ten materiał jest podatny na uszkodzenia. Jednak powszechnie stosowane wypełnienie światłoutwardzalne umożliwia powrót do jedzenia i picia od razu po zabiegu, ale dokładnych instrukcji udzieli dentysta w gabinecie stomatologicznym. W przypadku zastosowania znieczulenia należy wstrzymać się od jedzenia do momentu odzyskania kontroli.
Plombowanie zębów
NZOZ M-DENT
ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika
tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16
info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku
+48 604 40 11 16