Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Odbudowa zęba na pinach

Odbudowa zęba - Problem utraty zębów jest powszechny w dzisiejszych czasach. Jego przyczyny mogą być różne, począwszy od urazów, poprzez fizjologiczne procesy degeneracyjne, braki higieniczne, a skończywszy na różnych schorzeniach. Jest to problem o tyle istotny, że poza oczywistymi względami estetycznymi, może skutkować nieprawidłowym rozrastaniem się pozostałych zębów i ich rotacją, czego rezultatem jest nieprawidłowy zgryz i zaburzenie mechaniki i funkcji narządu żucia. Odbudowywanie zęba jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż protezowanie.

Odbudowa zęba na pinach pozwala odzyskać piękny uśmiech przy zniszczonych koronach zębów ale zachowanych korzeniach.

Podstawową dziedziną stomatologii, która przychodzi z pomocą w przypadku utraty uzębienia jest protetyka stomatologiczna. Jej zastosowania i roli we współczesnym świecie jest powszechnie znana i chyba nie trzeba jej nikomu przybliżać.

Implanty, mosty i korony zębowe, a także protezy są bardzo szeroko i często stosowane u ludzi niezależnie od płci i wieku.

Jednakże co w sytuacji gdy uszkodzeniu ulegnie jedynie fragment zęba, a pozostała jego część jest nienaruszona, żywa i funkcjonuje prawidłowo? Czy konieczne jest usuwanie zdrowej części zęba, aby móc myśleć o rekonstrukcji?

Czy jedyną alternatywą jest życie z uszkodzonym i niekompletnym zębem? Na szczęście postęp medycyny stomatologicznej sprawił, iż istnieje inna alternatywna, idealna dla osób borykających się z tym problemem – odbudowa zęba. Odbudowywanie zęba materiałem kompozytowym jest trwałe i estetyczne.

Czym są piny stomatologiczne?

Piny stomatologiczne, zwane fachowo okołomiazgowymi są to specjalistyczne elementy mocujące. Zaliczane są do stałych elementów protetycznych. Umożliwiają one odbudowę utraconego fragmentu zęba na bazie jego pozostałej, prawidłowej części. Są one kluczowe dla prawidłowego jego umocowania.

Zazwyczaj wykonywane są z tytanu, czemu zawdzięczają swoją wytrzymałość, a także biokompatybilność. Oznacza to, że wykazują zgodność z naturalnymi tkankami, dzięki czemu nie musimy się obawiać reakcji na ciało obce pod postacią reakcji alergicznej czy stanu zapalnego.

Piny okołomiazgowe, poza kompatybilnością z tkankami, są także kompatybilne z innymi materiałami, dzięki czemu mogą być stosowane z dużym powodzeniem. Umieszcza się je szybko i ze stosunkowo dużą łatwością. Mogą być one modelowane i doginane nawet po założeniu. Niezależnie od sytuacji, gwarantują stabilne i pewne, a także dokładne osadzenie za każdym razem.

Zastosowanie pinów okołomiazgowych jest dość szerokie i może mieć wielorakie znaczenie. Są one bardzo istotne, gdyż znacznie zwiększają trwałość mocowania odbudowy. Dla porównania, pin okołomiazgowy daje odbudowie wytrzymałość nawet pięciokrotnie większą niż tradycyjne bondy. Ich dodatkową zaletą jest fakt, iż ich wykorzystanie zapobiega rotacji odbudowanego fragmentu zęba, czego nie gwarantuje pojedynczy wkład.

Odbudowa zęba na pinach – jak wygląda  ?

Oczywiście, jak przed każdym zabiegiem, przed jego przeprowadzaniem konieczna jest konsultacja stomatologiczna obejmująca szczegółowy wywiad oraz badanie stomatologiczne z oceną stanu uzębienia, a także stopnia uszkodzenia zęba. Jest to niezbędne aby ocenić, czy pozostała część zęba jest zdrowa i funkcjonuje prawidłowo, a co za tym idzie czy możliwa jest jego odbudowa na pinie.

Następnie, po oczyszczeniu i wygładzeniu powierzchni zęba, przygotowywany jest kanał w zębie, w którym będzie osadzony pin. Wykonuje się to poprzez nawiercenie zęba specjalnym wiertłem, z następowym wypłukaniem kanału i całego ubytku strumieniem wody pod ciśnieniem. Następnym etapem jest przedmuchanie kanału strumieniem powietrza oraz wysuszenie specjalnym sączkiem. Odbudowywanie zęba wymaga dużej dbałości o szczegóły.

W dalszej kolejności pokrywa się ubytek specjalnym cementem oraz bondem. Tak przygotowany ząb jest czyszczony alkoholem. Wreszcie, stomatolog ruchem obrotowym wprowadza pin w przygotowany wcześniej kanał i utwardza łączenie przy pomocy specjalnej lampy polimeryzacyjnej. Po jego dokładnym przymocowaniu, kiedy pewna jest jego stabilność, wykręca się jego górną część będącą swego rodzaju osłoną.

Jeżeli po jej zdjęciu, górny biegun pina jest zbyt długi, może być skrócony przy użyciu specjalnego urządzenia obrotowego z diamentową głowicą. Gdy pin jest umieszczony i dostosowany do potrzeby wypełnienia, jest ono wykonywane i odbudowywane na opisanym wcześniej szkielecie.

Materiał do jego wytworzenia może być dowolny. Często wykorzystuje się w tym celu materiały kompozytowe.

Gdzie jeszcze znajdują one zastosowanie?

Podstawowym zastosowaniem pinów okołomiazgowych jest oczywiście odbudowa uszkodzonych fragmentów zębów. Jednakże mogą one również być użyteczne w protetyce stomatologicznej, jako elementy mocujące różnych urządzeń protetycznych, na przykład mostów.

Jest to szczególnie wartościowe w przypadku konieczności założenia mostu stomatologicznego, przy braku odpowiednich filarów, które są niezbędne do jego przymocowania. W takich sytuacjach piny stomatologicznie doskonale się sprawdzają pełniąc rolę filarów.

Zapytaj, jaką metodę odbudowy zęba proponuje Twój dentysta.

Odbudowa zęba to skuteczna metoda ratowania własnego uzębienia i przywracania prawidłowego zgryzu.

Ważne:

Przed przystąpieniem do zabiegu należy pamiętać o usuwaniu kamienia nazębnego.

Odbudowa zęba Poznań

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań