Porady
Leczenie recesji dziąsłowej
Recesja dziąseł to problem, którego nie można bagatelizować. Pierwszym symptomem schorzenia jest nadwrażliwość zębów, która objawia się podczas spożywania słodkich pokarmów. Objawem recesji dziąsłowej jest m.in. odsłonięcie szyjki zęba czy obrzęk dziąseł. Dowiedzmy się więcej na temat etiologii schorzenia i sposobów leczenia u stomatologa w Poznaniu.
Poruszane tematy
Recesja dziąseł objawy to obniżenie ich brzegu, co prowadzi do odsłonięcia szyjek i korzeni zębowych. Jest to problem estetyczny, ale także zdrowotny, który może mieć poważne konsekwencje. Ten problem medyczny może dotyczyć jednego zęba lub paru zębów występujących obok siebie.
Recesja dziąseł prowadzi do takich przykrych dolegliwości jak: nadwrażliwość zębów na temperaturę i dotyk, obrzęk dziąseł czy powstanie defektu estetycznego (zęby wydają się być dłuższe). Inną konsekwencją może być powstanie wgłębienia w miejscu styku dziąsła z zębem.
Obszerna literatura naukowa z tego zakresu przekonuje o zróżnicowanej etiologii tego zjawiska i wymienia wiele recesja dziąseł – przyczyny. To schorzenie pojawia się częściej u pacjentów z cienkim biotypem dziąsła. Osoby z zębami ustawionymi dwuwargowo także są częściej narażone na tę przypadłość. Oczywiście czynnikiem determinującym mogą być uwarunkowania genetyczne.
Inne recesja dziąseł przyczyny to: niewłaściwa czy zbyt siłowa metoda szczotkowania zębów, wady zgryzu, zgrzytanie zębów wywołane bruksizmem. Czynnikiem sprzyjającym recesji dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, której efektem może być przewlekły stan zapalny dziąseł.
Eksperymentalne leczenie ortodontyczne np. leczenie ekspansyjne bez poszanowania ograniczeń anatomicznych czy fenotypu dziąsła może prowadzić do uszczerbku na dziąsłach brzeżnych. Inne przyczyny recesji dziąseł to niedbałe założenie wypełnienia zębów.
Współczesna stomatologia zna wiele metod leczenia tego schorzenia. W naszym gabinecie stomatologicznym, po wstępnej konsultacji i diagnozie recesji, możemy zaproponować odpowiednią metodę leczenia recesji dziąsła dopasowaną do wskazań pacjenta.
Dentysta Poznań może zaproponować pacjentowi pokrycie recesji dziąsła materiałem kompozytowym. Prowadzi to do zmniejszenia nadwrażliwości dziąsła. Inną metodą jest wygładzenie powierzchni korzenia zęba i usunięcie kamienia. Ideą zabiegu jest doprowadzenie do ujednolicenia linii styku dziąseł z zębami.
Stomatolog Poznań w przypadku tej metody zaleca stosowanie płukanek jamy ustnej i zwykle pełna terapia zakłada kilka wizyt w gabinecie dentystycznym. Ten zabieg u stomatologa może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym dla zwiększenia komfortu pacjenta. Bardziej inwazyjnymi metodami leczenia recesji dziąsła są zabieg chirurgiczny lub przeszczep dziąsła – wykonuje się je u pacjentów z zaawansowaną recesją dziąsła.
Zabieg chirurgiczny polega na odbudowaniu zanikającego dziąsła. Z kolei podczas przeszczepu dziąsła wycina się fragment tkanki z innego obszaru jamy ustnej (np. podniebienia) i przeszczepia się je w miejsce, gdzie znajdują się odsłonięte korzenie zębowe. Podobnie jak zabieg chirurgiczny ta procedura jest przeznaczona dla pacjentów w zaawansowanym stadium choroby.
Większość pacjentów, którzy przyjdą do stomatologa w Poznaniu od razu po wystąpieniu pierwszych objawów, może liczyć na szybkie wyleczenie schorzenia z użyciem mało inwazyjnych metod. Nieleczona recesja prowadzi do chorób przyzębia takich jak: zanik dziąseł, dlatego nie warto zwlekać z wizytą w dentysty.
Spis treści
NZOZ M-DENT
ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika
tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16
info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku
+48 604 40 11 16