Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Leczenie nadwrażliwości zębów

Leczenie nadwrażliwości zębów to częsty powód wizyt w naszym gabinecie

Leczenie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów prowadzi do bólu i dużego dyskomfortu pacjenta. Poznajmy definicję, przyczyny i sposoby leczenia nadwrażliwości zębów, która jest częstą przypadłością wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych.

Nadwrażliwość zębów – definicja

Nadwrażliwość zębów powstaje na skutek odsłonięcia zębiny i objawia się bólem, który jest wywołany przez ciepło lub zimno, słodycze, kwaśne jedzenie czy dotyk. Ta przypadłość dotyka wielu pacjentów, a przyczynami nadwrażliwości zębów są: zapalenia dziąsła, obecność kamienia i osadu, używanie twardej szczoteczki, nieprawidłowa technika mycia zębów lub cofanie się dziąseł, które wywołuje odsłonięcie korzeni zębowych. Objawem tej choroby jest m.in. ból i nadwrażliwość zębów na zimno.

Nadwrażliwość zębów – leczenie

Sposobem na leczenie nadwrażliwości zębów w gabinecie stomatologicznym jest przepisanie przez stomatologa Poznań fluorkowego żelu do nakładania na zęby lub płukanki fluorkowej. Dobrym rozwiązaniem na nadwrażliwość zębów na zimno jest też stosowanie pasty do zębów o niskiej zawartości środka ściernego. Podczas wizyty stomatologicznej lekarz dokładnie ogląda wszystkie zęby i wyklucza pęknięcie szkliwa, próchnicę wtórną czy rozszczelnienie wypełnienia.

Stomatolog Poznań często przekazuje zalecenia pacjentowi takie jak: delikatne szczotkowanie i rozpoczynanie od miejsc niewrażliwych aż po wrażliwe obszary, w celu zminimalizowania dolegliwości bólowych. Przy pojawieniu się nadwrażliwości zębów należy używać miękkiej szczoteczki i nie dociskać jej podczas szczotkowania. Warto też wcierać palcem warstwę pasty przeznaczonej dla zębów wrażliwych w obnażoną powierzchnię korzenia.

Leczenie nadwrażliwości zębów polega na oddziaływaniu na receptory, co zmniejsza przewodnictwo impulsów i prowadzi do stabilizacji błony komórek nerwowych. Inna metoda polega na zamykaniu i blokowaniu przepływu płynu w kanalikach zębinowych, przewodzące impulsy powodujące ból. Ujścia kanalików zamyka się za pośrednictwem glassjonomerów, co przynosi pozytywne efekty w leczeniu.

Lekarz – stomatolog często zaleca lakierowanie zębów co parę dni i jonoforezę. Kolejną metodą leczenia nadwrażliwości zębów na zimno jest użycie materiału kompozytowego do wypełnienia ubytku szkliwa. W skrajnych przypadkach wykonuje się uśmiercenie zęba i jego leczenie kanałowe. Jest to rzadko stosowana metoda.

Jak wygląda stawianie diagnozy w leczeniu nadwrażliwości zębów?

Wizyta u stomatologa Poznań rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Stomatolog eliminuje inne choroby zębów takie jak: próchnica, pęknięcie zęba czy zapalenie dziąseł. Lekarz pyta o bodźce, które są powodem występowania wrażliwości zębów. Lekarz rozpoczyna badanie z wykorzystaniem preparatów lub narzędzi, które powodują obniżenie temperatury zęba – dmucha w zęba dmuchawką lub dotyka oziębioną sprayem watką. Może też dotykać powierzchni zęba za pomocą narzędzia stomatologicznego. Jeśli występuje ból, można stwierdzić, że jego przyczyną jest nadwrażliwość zębów.

Leczenie nadwrażliwości zębów Poznań

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań