Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Leczenie kanałowe Poznań

Endodoncja, Leczenie kanałowe - leczenie endodontyczne pozwala na założenie wypełnienia w martwym zębie.
Endodoncja to leczenie zęba po obumarciu miazgi zębowej.
Sprowadza się ona do oczyszczenia kanału zębowego, jego wypełnieniu oraz zamknięcie komory zęba poprzez założenie wypełnienia z materiału światłoutwardzalnego.

Leczenie kanałowe Poznań pozwala zachować własne zęby jak najdłużej

Leczenie endodontyczne jest stosowane w gabinecie stomatologicznym na osiedlu Kopernika

Leczenie kanałowe Poznań

Zdrowe zęby są niezwykle istotne w codziennym życiu. Pomijając kwestie wizerunkowe i estetyczne, które są oczywiste, bo chyba każdy marzy o zdrowym uśmiechu, są one ważnym narządem. Stanowią część aparatu żucia, którego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do właściwego przebiegu procesu odżywiania się.

Zdrowie zębów jest często bagatelizowane, a jego istota niedoceniania. Tymczasem jego zaniedbanie może skutkować nie tylko nieprzyjemnym bólem, ale również bardzo groźnymi powikłaniami, takimi jak na przykład bakteryjne zapalenie wsierdzia czy nawet sepsa.

Często zaczynamy myśleć o zdrowiu naszych zębów dopiero wtedy kiedy zaczynają nam one dotkliwie doskwierać i idziemy do stomatologa z przekonaniem, że trzeba będzie usunąć zęba. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieją możliwości leczenia zębów, dzięki którym możliwe jest uniknięcie konieczności ekstrakcji.

Czym jest endodoncja i na czym polega leczenie endodontyczne?

Niejednokrotnie siedząc w fotelu stomatologicznym słyszymy enigmatyczne stwierdzenie “Konieczne jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego”. Często wtedy zastanawiamy się co autor miał na myśli używając tego sformułowania.

Endodoncja (leczenie kanałowe) jest dziedziną stomatologii zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń miazgi zębowej, a także schorzeń tkanek sąsiadujących z wierzchołkami zęba, zwanych tkankami okołowierzchołkowymi.

Podstawową metodą leczenia w endodoncji jest leczenie endodontyczne, znane popularniej jako leczenie kanałowe. Jest to metoda terapeutyczna, której istotą jest usunięcie zmienionej chorobowo miazgi zębowej, a następnie wypełnienie ubytku specjalnymi wypełniaczami.

Podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi do przeprowadzania leczenia endodontycznego są specjalne urządzenia piłująco-penetrujące o bardzo małej średnicy, której rozmiar waha się zazwyczaj od 0,06 do 0,4 milimetra.

Ponadto, bardzo pomocne w kontrolowaniu leczenia są mikroskopy operacyjne, które dają dobry wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów zębowych, a także endometry, dzięki którym możliwy jest pomiar głębokości kanałów zębowych. Całość leczenia odbywa się przy nieodzownym współudziale wykorzystania aparatów rentgenowskich, które umożliwiają planowanie i ocenę efektów leczenia.

Istnieje kilka rodzajów leczenia endodontycznego i za każdym razem jest ono dobierane indywidualnie przez lekarza w zależności od wielu czynników. Jednakże upraszczając, jego zasadę i przebieg można sprowadzić do wspólnego mianownika i podzielić na kilka etapów.

Leczenie kanałowe Poznań, jak wygląda zabieg

Pierwszym etapem, który rozpoczyna leczenie endodontyczne jest otwarcie komory zęba i usunięcie z niej miazgi niezależnie czy jest żywa czy martwa. Przy usuwaniu żywej miazgi zębowej stosuje się znieczulenie miejscowe. W kolejnym etapie dokonuje się opracowania kanałów zębowych przy użyciu specjalnych narzędzi kanałowych. Częścią opracowywania kanałów jest ich obfite płukanie z wykorzystaniem między innymi podchlorynu sodu.

Celem tego etapu dochodzi do całkowitego usunięcia miazgi zębowej z kanałów zębowych, a także dokładne wypłukanie toksyn bakteryjnych zalegających w kanalikach zębinowych. W rezultacie dochodzi do poszerzenia kanałów zębowych, co przygotowuje je do późniejszego wypełnienia. Następnym etapem jest dokładne osuszenie kanałów zębowych.

W dalszej kolejności dokonuje się wypełnienia kanałów zębowych z wykorzystaniem materiałów biokompatybilnych.

Celem ich wypełnienia na całej długości jest zapobieganie przenikania bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Najpopularniejszym i w zasadzie najlepszym materiałem stosowanym do wypełniania kanałów zębowych jest gutaperka, którą stosuje się od blisko 100 lat. Gutaperka jest substancją pochodzenia naturalnego, podobną do kauczuku, pozyskiwaną w bardzo podobny sposób.

Różnica polega na tym, że jest ona mniej elastyczna od kauczuku i wykazuje większą odporność na czynniki chemiczne, ale także i klimatyczne. W końcowym etapie wykonuje się wypełnienie komory zębowej materiałami kosmetycznymi, wśród których wyróżnia się materiały kompozytowe, kompomerowe oraz ormocerowe. Jeśli interesuje Cię ile trwa leczenie kanałowe zapoznaj się z tym artykułem – ile trwa leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe Poznań

Prawidłowo przeprowadzone, skuteczne leczenie endodontyczne skutkuje pozostaniem zęba w jamie ustnej jeszcze przez długi czas i nie daje efektów ubocznych. Rezultaty są widoczne w rentgenogramie tej okolicy już po upływie 6 miesięcy, i obejmują widoczne wycofywanie się zmian pod zębem.

Aby móc liczyć na korzystny wynik leczenia endodontycznego jest zachowanie sterylności zabiegu. W tym celu stosuje się specjalny koferdam, który izoluje zęba od środowiska jamy ustnej. Ponadto dokonuje się obfitego płukania jamy ustnej przy użyciu różnego rodzaju płynów dezynfekujących.

Jednakże nawet pomimo prawidłowego przeprowadzenia procesu leczenia, nigdy nie ma 100% pewności, że odniesie ono satysfakcjonującą skuteczność. Należy pamiętać, iż zawsze jest to leczenie opcjonalne, natomiast niejednokrotnie jest w stanie uratować ząb przed koniecznością ekstrakcji.

Oczywiście jak każdy zabieg inwazyjny, leczenie endodontyczne niesie ze sobą potencjalne ryzyko powikłań. Możemy wśród nich wyodrębnić te, które występują w trakcie leczenia, oraz te, które pojawiają się dopiero po jego zakończeniu. Do przykładowych powikłań obserwowanych w trakcie leczenia należą perforacje, ukruszenie korony zęba, złamanie narzędzia w kanale, obrzęk, ból, ropień czy przepchnięcie płynu do płukania lub wypełniacza poza wierzchołek zęba.

Wśród powikłań występujących po zakończeniu leczenia wyróżnia się przede wszystkim dolegliwości bólowe, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, a także brak gojenia się zmian okołowierzchołkowych.

Dla kogo jest przeznaczona endodoncja – leczenie kanałowe?

Wskazania do stosowania leczenia endodontycznego są dość szerokie i obejmują głębokie ubytki próchnicowe, schorzenia miazgi zębowej (na przykład zgorzel czy martwica), stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, a także urazy mechaniczne zęba związane z jego zwichnięciem czy złamaniem.

Ponadto jest czasem zalecane jako przygotowanie do leczenia protetycznego. Oczywiście spełnia również swoje zadanie jako metoda naprawcza po wcześniejszym leczeniu protetycznym.

Leczenie kanałowe dentysta może wykonywać z wykorzystaniem mikroskopu, co ułatwia prawidłowe wypełnienie kanałów.

Leczenie kanałowe Poznań – czy jest się czego bać?

Leczenie kanałowe jest często stosowaną procedurą dentystyczną, która pozwala na uratowanie Twojego zęba i wyzwala od uporczywego bólu. Leczenie endodontyczne, bo tak brzmi inna nazwa leczenia kanałowego wymagają zęby, w których doszło do zapalenia lub zakażenia miazgi zęba.

Miazga to komora w środku zęba, która jest wypełniona nerwami, naczyniami krwionośnymi i tkanką łączną. Leczenie zęba, w którym doszło do zakażenia miazgi polega na oczyszczeniu tej komory i kanałów, a następnie wypełnienia ich odpowiednim materiałem.

Czy zęby leczone kanałowo zawsze zmieniają kolor?

Miazga jest odpowiedzialna między innymi za odżywianie zęba, więc naturalnym zjawiskiem po leczeniu kanałowym jest zmiana koloru zęba. Ciemnienie lub sinienie zęba może być też efektem krwawienia uszkodzonej miazgi zęba. Aby przeciwdziałać temu zjawisku obecnie w praktyce stomatologicznej stosuje się specjalne środki chemiczne, które zapobiegają zbyt szybkiemu ciemnieniu lub sinieniu zęba po leczeniu.

W przypadku zębów, które były leczone endodontycznie jakiś czas temu i już zdążyły zmienić barwę, co nie wygląda estetycznie zwłaszcza, jeśli mówimy o przednich zębach, możliwe jest przeprowadzenie wybielania. Wybielanie martwych zębów różni się od zwykłego wybielania i jest przeprowadzanie „od środka” w przeciwieństwie do standardowych metod, w których środki wybielające nakłada się na powierzchnię szkliwa.

Przed wykonaniem takiego wybielania konieczne jest sprawdzenie, czy leczenie kanałowe zostało wykonane prawidłowo. Jeśli okaże się na przykład, że kanały nie zostały do końca wypełnione, to leczenie kanałowe należy powtórzyć. Następnie w odpowiednio przygotowanym zębie umieszcza się wybielający środek chemiczny, który zmienia się co kilka dni, aż do osiągnięcia pożądanego koloru zęba.

Na koniec konieczne jest założenie nowego wypełnienia. Możliwe jest także założenie licówki na odbarwiony ząb. Licówką możemy skorygować zarówno kolor, jak i kształt zęba. Więcej o licówkach przeczytasz w tym artykule –  licówki.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest wymagane w przypadku, kiedy na zdjęciach rentgenowskich widoczne jest uszkodzenie miazgi zęba, wywołane urazem, bądź infekcją bakteryjną. Objawami toczącej się infekcji miazgi mogą być:

Jeśli infekcja toczy się od jakiegoś czasu może doprowadzić do powstania ropnia i ostrego bólu, który może być niemożliwy do złagodzenia powszechnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi. W takich przypadkach pojawia się opuchnięcie dziąseł w okolicach zainfekowanego zęba. Opuchlizna może być też widoczna na twarzy. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do dentysty.

Czy to prawda, że leczenie endodontyczne jest bolesne?

Często odwlekamy wizytę u dentysty ponieważ boimy się bólu. Szczególnie leczenie kanałowe uchodzi powszechne za bardzo nieprzyjemne w leczeniu. Tymczasem samo leczenie nie powoduje bólu.

Jest to procedura, która jest wykonywana najczęściej w znieczuleniu miejscowym, które ogranicza wszelki dyskomfort związany z samym zabiegiem, a wyzwala nas od naprawdę intensywnego bólu, który wiąże się z chorobami miazgi zęba. Obecne metody leczenia endodontycznego nie są bardziej bolesne od standardowego wypełnienia ubytków. Po więcej informacji zapraszamy do przeczytania artykułu: Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe Poznań – Rekonwalescencja po zabiegu.

Po leczeniu kanałowym możemy (ale nie musimy) przez pewien czas odczuwać niewielki dyskomfort, który może być zniwelowany lekami przeciwbólowymi. W trakcie trwania leczenia powinniśmy uważać na ząb – nie gryźć nim bardzo twardych pokarmów, dbać o prawidłową higienę jamy ustnej oraz nie jeść pokarmów zawierających duże ilości cukru.

Leczenie kanałowe Poznań a Mikroskop stomatologiczny

Obecnie mikroskop stomatologiczny staje się coraz częstszym wyposażeniem w gabinetach dentystycznych i jest wykorzystywany do wielu procedur wymagających precyzyjnej pracy charakterystycznej dla lekarzy stomatologów. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że za jakiś czas mikroskop będzie jednym z podstawowych elementów wyposażenia dobrego gabinetu dentystycznego.

W stomatologii obszar zabiegowy jest często bardzo niewielki. W takich warunkach możliwość prawidłowego rozpoznania szczegółów i precyzyjnej pracy często decyduje o skuteczności przeprowadzonego leczenia. Rozsądne jest więc posiadanie możliwości pracy w dużym powiększeniu na dobrze oświetlonym polu zabiegowym.

Leczenie kanałowe Poznań – Znaczenie dla pacjenta

Z punktu widzenia pacjenta fakt, iż stomatolog w swojej praktyce wykorzystuje mikroskop stomatologiczny powinien być dużą zaletą. Pacjent może być bowiem pewien dokładności wykonanego leczenia, a zatem mniejszego ryzyka powikłań i konieczności powtarzania leczenia w przyszłości.

Wybierając więc dentystę, z którego usług będziemy korzystać warto zapytać, czy posiada on w swoim gabinecie mikroskop stomatologiczny. Jeśli szukasz godnego polecenia gabinetu dentystycznego w Poznaniu zapraszamy Cię do Emdent , w którym personel wykorzystuje mikroskop w codziennej pracy.

Leczenie kanałowe Poznań – Zastosowanie mikroskopu stomatologicznego

Mikroskop stomatologiczny znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie procedur stomatologicznych. Może być wykorzystany już w trakcie diagnostyki. Za pomocą mikroskopu możliwe jest rozpoznanie ognisk próchnicy już w bardzo początkowym stadium i uniemożliwienie ich rozwoju.

Jeśli próchnica zdążyła się rozwinąć, to mikroskop stomatologiczny pozwoli na bardziej precyzyjne określenie stopnia jej zaawansowania. Za pomocą mikroskopu można też zauważyć mikropęknięcia szkliwa lub nieszczelność istniejących plomb. Wykorzystanie mikroskopu pozwala też na zwiększenie precyzji wypełnień zakładanych w okolicy przydziąsłowej.

Wśród pacjentów najbardziej rozpoznawane jest jego wykorzystanie w leczeniu endodontycznym ( leczenie kanałowe), gdzie możliwość dużego powiększenia pozwala nie tylko na dokładne wypełnienie kanałów, ale również na znalezienie ujść dodatkowych kanałów korzeniowych, które wcześniej uznawane były za niedrożne. W razie potrzeby mikroskop pozwoli też na usunięcie złamanych narzędzi kanałowych.

Zastosowanie mikroskopu w chirurgii stomatologicznej .

W zabiegach chirurgii stomatologicznej zastosowanie mikroskopu pozwala na ograniczenie pola zabiegu. Dzięki temu rany po zabiegu goją się szybciej, a ewentualne dolegliwości pozabiegowe występują przez krótszy czas, co przekłada się na lepsze samopoczucie pacjenta.

Mikroskop stomatologiczny w protetyce stomatologicznej.

Mikroskop stomatologiczny znajduje zastosowanie także w procedurach protetycznych. U pacjentów, którym zakładane będą protezy wykorzystanie mikroskopu pozwala m.in. na dobór jak najmniej inwazyjnych technik i procedur.

Natomiast po założeniu protez możliwa jest lepsza kontrola dokładności wykonanych prac protetycznych i szczelności wykonanych uzupełnień. Jeśli jest taka potrzeba, to korzystając z mikroskopu można usunąć nadmiar materiałów cementujących.

Leczenie kanałowe Poznań pod mikroskopem – Endodoncja mikroskopowa

Leczenie kanałowe ( endodontyczne) wykonywane jest w zębach , w których doszło do nieodwracalnego uszkodzenia miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych ( zapalenie miazgi , zgorzel , torbiel korzeniowa , ropień ). Istota leczenia kanałowego polega na dokładnym usunięciu uszkodzonej miazgi z zęba , a następnie wypełnieniu tej przestrzeni właściwym materiałem. Leczenie kanałowe wykonywane przy użyciu mikroskopu Zeiss w naszym gabinecie pozwala na precyzyjne przeprowadzenie tego zabiegu .

Bardzo duże powiększenie uzyskane pod mikroskopem daje możliwość odnalezienia wszystkich kanałów oraz ich dokładnego opracowania i szczelnego wypełnienia .

Dzięki tak przeprowadzonemu leczeniu pacjent ma możliwość uratowania nawet bardzo zniszczonego zęba . Prawidłowo przeleczony korzeń jest punktem wyjścia do dalszej , np. protetycznej odbudowy korony zęba .

Leczenie kanałowe to najtańsza i najmniej inwazyjna metoda zachowania uszkodzonego zęba .

Ponadto leczenie pod mikroskopem pozwala również na wykonanie dokładnej diagnostyki , usunięcie złamanych narzędzi z kanałów korzeniowych , usunięcie wkładów koronowo- korzeniowych , zamykanie perforacji oraz usunięcie zębiniaków .

Endodoncja – leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe chorego zęba pozwala na pozostawienie w jamie ustnej nawet bardzo zniszczonego korzenia, który może być “naturalnym implantem” i po odbudowaniu protetycznym poprzez wkład i koronę może służyć jeszcze przez wiele lat.

Leczenie kanałowe Poznań

  Leczenie kanałowe czyli leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorej miazgi ( czyli ‘ nerwu ‘ ) z wnętrza zęba , a następnie wypełnieniu tej przestrzeni odpowiednim materiałem.

W przeszłości leczenie kanałowe kojarzyło się z bardzo nieprzyjemnymi , bolesnymi wizytami .

Obecnie jest ono przeprowadzane w komfortowych warunkach , w znieczuleniu bez przykrych  odczuć .

  Które zęby wymagają leczenia endodontycznego ?

Objawami , które mogą sugerować , że ząb nadaje się do leczenia kanałowego są :

Ile wizyt wymaga leczenie kanałowe ?

Zazwyczaj całe leczenie odbywa się na jednej lub dwóch wizytach.

Czy zęby leczy się pod mikroskopem ?

Czasami , jeżeli anatomia wnętrza zęba jest bardzo skomplikowana  ( trudne ,   zakrzywione kanały ) może być konieczne użycie podczas leczenia mikroskopu , który pozwala na znaczne powiększenie oraz dobre oświetlenie pola zabiegowego co sprzyja lepszej kontroli podczas wykonywania leczenia i poprawia jakość  wykonania tego zabiegu .

Czy ząb , który nie boli może wymagać leczenia kanałowego ?

Może się tak zdarzyć , że na skutek urazu mechanicznego ( uderzenie , upadek ) albo głębokiej próchnicy dojdzie do martwicy miazgi zęba , która nie daje objawów bólowych .

Dlatego ważne jest  odbywanie wizyt kontrolnych , na których lekarz dentysta bada zęby i może zrobić zdjęcie RTG .

Czego nie robić po leczeniu kanałowym ?

Zazwyczaj wskazane jest wstrzymanie się od palenia papierosów , picia alkoholu , a także ograniczenie aktywności fizycznej . Nikotyna i alkohol mogą zaburzać i opóźniać gojenie się tkanek wokół zęba.

Istotne jest również aby przez ok. 2 tygodnie nie nagryzać twardych pokarmów tym zębem.

Czytaj więcej:

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań