Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00
Sobota – niedziela: nieczynne
Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Porady
Korony a licówki
Korony zębowe należą do stałych urządzeń protetycznych. Są one mocowane do naturalnych zębów pacjenta lub do implantów. Są one zakładane trwale, a ich usunięcie jest możliwe jedynie przez stomatologa.
Korony mogą być wykonane z różnych materiałów. Pierwszą grupę stanowią materiały metaliczne. Wpisuje się w nią złoto, a także różnego rodzaju stopy metali. Innym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania koron jest akryl. Można je również wykonywać z akrylu, porcelany lub materiałów ceramicznych. Istnieją również korony powstałe przy wykorzystaniu połączenia tych materiałów.
Za przykład mogą tu posłużyć korony porcelanowe na złocie albo na cerkonie. Te ostatnie są uznawane za tak zwane korony wysokokosmetyczne. Do tego rodzaju koron należą również korony pełnoceramiczne.
Korony zębowe mają szerokie zastosowanie w protetyce i mogą pełnić różnorodne funkcje. Mogą być wykorzystywane do przykrycia całego zęba, mogą również być umieszczone na wierzchołku implantu. Poprawiają one wygląd, kształt i wyrównanie uszkodzonych zębów, a także powodują ich wzmocnienie. Dzięki temu przywracają pełną funkcję uzębienia jako nieodzownego elementu aparatu żucia, ale i jego estetykę.
Rodzaj korony dobiera się w zależności od miejsca, w którym ma być umieszczona. W przypadku zębów przednich, czyli kłów i siekaczy, najczęściej stosuje się korony porcelanowe i ceramiczne. Co więcej, w dzisiejszych czasach możliwe jest dobranie takiego koloru płytki, która odpowiada odcieniowi naturalnego uzębienia.
Dzięki temu korona jest niewidoczna i wygląda jak prawdziwy ząb. Z kolei w przypadku zębów umieszczonych w tylnej części jamy ustnej, stosuje się przede wszystkim korony wykonane ze stopów metalicznych. Powodem tego jest fakt, iż ten materiał jest dużo wytrzymalszy, a zęby przedtrzonowe i trzonowce są poddawane niejednokrotnie dużym obciążeniom.
Wskazania do założenia korony zębowej są różnorodne. Wykonuje się to na przykład w celu naprawy złamanego zęba albo zamiast dużych wypełnień zębów w przypadku, kiedy pozostała ich część jest zbyt mała. Jest to również świetna metoda pokrycia zęba po leczeniu endodontycznym. Umożliwia także zamaskowanie zniekształceń i przebarwień zębów. Ponadto może być zakładana celem wytworzenia punktu mocowania dla mostu zębowego.
Licówki są rodzajem uzupełnień protetycznych wykorzystywanym głównie w celach estetycznych. Są to bardzo cienkie płatki, które są przyklejane do przedniej ściany zębów. Mogą być one wykonane z różnych materiałów takich jak porcelana, ceramika, czy też materiały kompozytowe.
Licówki mogą być z powodzeniem wykorzystywane celem szybkiego poprawienia estetyki uśmiechu i przykrycia niedoskonałości uzębienia pod różnymi postaciami. Mogą to być nie dające się usunąć przebarwienia, zniekształcenia kształtu zębów (na przykład będące rezultatem zgrzytania zębami, a także ich mechanicznych urazów), czy też niewielkich nieprawidłowości w ich ułożeniu, jak na przykład obecność tak zwanej diastemy, czyli zbyt dużej przerwy pomiędzy jedynkami.
Dzięki licówkom tego typu zmiany są bardzo szybko i skutecznie korygowane bez konieczności długotrwałego i niejednokrotnie bolesnego leczenia.
Przed założeniem licówki konieczne jest odpowiednie przygotowanie zęba. Obejmuje ono przede wszystkim jego zeszlifowanie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nawet najcieńsza licówka zazwyczaj powoduje zwiększenie objętości zęba.
Proces zakładania licówek jest zazwyczaj wieloetapowy. Zazwyczaj składa się z trzech następujących po sobie wizyt. Pierwsza wizyta obejmuje konsultację stomatologiczną obejmującą szczegółowy wywiad oraz badanie stanu uzębienia, co ma za zadanie określić, czy występują u pacjenta jakiekolwiek przeciwwskazania do założenia licówek. Ponadto pacjent określa swoje oczekiwania względem rezultatu zabiegu i wspólnie ustalany jest dokładny plan i zakres procedury, która ma zostać przeprowadzona. Niejednokrotnie konieczne jest uzupełnienie badań o techniki obrazowe, w szczególności rentgenogram.
Podczas drugiej wizyty w pierwszej kolejności konieczne jest przygotowanie zęba. Polega ono na zeszlifowaniu warstwy szkliwa o grubości około pół milimetra, czyli mniej więcej tyle ile wynosi grubość licówki. Ewentualna potrzeba znieczulenia miejscowego jest ustalana indywidualnie z pacjentem przed rozpoczęciem szlifowania. Konieczne jest również dobranie odpowiedniego odcienia licówki. Wreszcie, stomatolog pobiera precyzyjny wycisk, na podstawie którego licówka jest przygotowywana w laboratorium protetycznym. Proces przygotowania licówki trwa zazwyczaj około czternastu dni.
Trzeci etap rozpoczyna się na dokładnym sprawdzeniu kształtu, dopasowania i odcienia gotowej licówki. Jeżeli wszystko jest w porządku, a pacjent akceptuje kształt i kolor, licówka jest zakładana przy pomocy specjalnego cementu. Następnie jest ona utrwalana specjalną lampą emitującą wiązkę świetlną. W końcowym etapie usuwany jest nadmiar cementu,
a także dokonywane jest ostateczne sprawdzenie zgryzu.
Rezultat zabiegu widoczny jest od razu i jeszcze w tym samym dniu pacjent może cieszyć się wspaniałym “Hollywood smile”.
NZOZ M-DENT
ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika
tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16
info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku
+48 604 40 11 16