Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00
Sobota – niedziela: nieczynne
Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Porady
Czy piaskowanie zębów boli?
Wizyta u stomatologa w Poznaniu nie zawsze musi oznaczać zabiegu plombowania czy, co gorsza, wyrywania zębów. Warto zadbać także o profilaktykę dla utrzymania pięknego uśmiechu. Dowiedzmy się, na czym polega piaskowanie zębów i jakie efekt można osiągnąć dzięki niemu.
Poruszane tematy
Czym jest piaskowanie zębów? To zabieg polegający na oczyszczeniu płytki nazębnej z nagromadzonego osadu i bakterii. Ma on zastosowanie także przy redukcji przebarwień. Tradycyjne mycie zębów może nie być wystarczające, aby usunąć osady, zwłaszcza z kawy czy herbaty. Palacze papierosów również skarżą się na nieestetyczną zmianę koloru zębów.
W takich sytuacjach ma zastosowanie zabieg piaskowania zębów. Do wykonania tej procedury wykorzystywane jest specjalne urządzenia, które emituje aerozol wodno-powietrzny stworzony z piasku dentystycznego i sprężonego powietrza. W efekcie dochodzi do usunięcia osadu, a sama płytka jest wypolerowana i gładsza. To przekłada się na czystsze zęby i bardziej atrakcyjny uśmiech.
Należy jednak pamiętać, aby po piaskowaniu zadbać o zastosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Niezbędne jest utrzymanie codziennej higieny jamy ustnej poprzez mycie zębów po posiłku i dokładnym oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych. Odradza się spożywania barwiących napojów i posiłków przez dwie doby po zabiegu, najlepiej wtedy stosować białą dietę. Palacze papierosów również powinni maksymalnie ograniczyć nałóg, aby nie zabarwić świeżo wyczyszczonych zębów.
Wciąż wiele osób obawia się wizyty u stomatologa ze względu na dyskomfort, który może się pojawić. Zatem czy piaskowanie zębów boli? To procedura w pełni bezpieczna i nie przysporzy pacjentowi przykrych odczuć. Dlatego podczas zabiegu nie ma potrzeby stosowania znieczulenia.
Czym różni się skaling zębów od piaskowania? Ten pierwszy zabieg polega na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą narzędzi ręcznych lub specjalistycznych urządzeń ultradźwiękowych. W zależności od procedury może być konieczne podanie znieczulenia miejscowego, zwłaszcza przy głębszym skalingu poddziąsłowym. Piaskowanie zębów może być procedurą uzupełniającą. Oba te zabiegi mają zastosowanie przy wybielaniu stomatologicznym uśmiechu.
Co do zasady warto wykonywać piaskowanie zębów co około 6 miesięcy. Wśród wskazań do tego zabiegu można wymienić:
Piaskowania zębów nie można wykonać w przypadku aktywnego stanu zapalnego dziąseł, osób uczulonych na sodę i zmagających się ze schorzeniami układu oddechowego.
Piaskowanie zębów pozwala na redukcję osadu i przebarwień, a także na dokładne wyczyszczenie płytki i przestrzeni międzyzębowych. Ta procedura zalicza się do metod higienizacji uśmiechu. Dodatkowym atutem piaskowania są wizualnie gładsze i jaśniejsze zęby. Zatem jest to zabieg pozwalający nie tylko na utrzymanie zdrowego, ale też piękniejszego uśmiechu.
Czy piaskowanie zębów boli? – Nie boli
Polecamy:
Chirurgia stomatologiczna Poznań
NZOZ M-DENT
ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika
tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16
info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku
+48 604 40 11 16