Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Co czuć podczas leczenia kanałowego

Co czuć podczas leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla wielu osób kojarzy się z przerażającym doświadczeniem. Wciąż żywe są opowieści o silnym bólu podczas zabiegu. Czy jednak one są aktualne? W końcu w ciągu ostatnich dekad technologia wykorzystywana w stomatologii znacznie się rozwinęła. Dowiedzmy się,

Co czuć podczas leczenia kanałowego.

W jakich sytuacjach zastosowanie ma leczenie kanałowe? Wskazania do tego zabiegu to m.in.:

Wskazania do leczenia kanałowego

Zwykle tym wskazaniom pacjentowi towarzyszy silny ból, który promieniuje na twarz i głowę. Dyskomfort jest tak intensywny, że trudno wskazać problematyczny ząb. 

Na czym polega leczenie kanałowe? Poznań

Zanim dojdzie do leczenia kanałowego, niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG. To na jego podstawie specjalista stwierdzi czy wystąpiło zapalenie miazgi. Ponadto każdy ząb ma specyficzną anatomię, którą należy dokładnie przestudiować, aby skutecznie przeprowadzić leczenie endodontyczne

Zabieg polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zębowej za pomocą specjalnych narzędzi piłująco-penetrujących. Podczas procedury wykorzystywane są mikroskopy operacyjne, które gwarantują dokładne oczyszczenie kanalików. Dla większej precyzyjności zastosowanie mają również aparaty rentgenowskie.  

Po rzetelnym oczyszczeniu zęba i kanałów z zarówno martwej, jak i żywej miazgi następuje opłukiwanie przestrzeni zabiegowej. Ma to na celu wypłukanie wszelkich bakterii, które mogłyby przyczynić się do infekcji jamy ustnej. Potem następuje osuszenie kanałów zębowych i ich wypełnienie. Etap końcowy leczenia kanałowego to odbudowa zęba z wykorzystaniem materiałów biokompatybilnych, np. gutaperki. 

Czy leczenie kanałowe boli? Stomatolog Poznań

Wiele osób zastanawia się, czy leczenie kanałowe boli? Obecnie podczas endodoncji stosowane jest znieczulenie, dzięki czemu pacjent nie musi obawiać się dyskomfortu. Zwlekanie z przeprowadzeniem leczenia będzie skutkować znacznie większym cierpieniem, a nawet groźnymi powikłaniami zdrowotnymi. Należy mieć na uwadze, że chore zęby negatywnie oddziałują na funkcjonowanie całego organizmu i mogą przyczynić się do zapalenia mięśnia sercowego czy rozszerzenia infekcji bakteryjnej na inne obszary.  

Jak trwały jest ząb po leczeniu kanałowym?

Należy mieć na uwadze, że leczenie kanałowe często bywa jedyną alternatywą dla ekstrakcji zęba. Zatem nigdy nie można wykluczyć ryzyka powikłań i zagwarantować uratowania pełnego uzębienia. Natomiast prawidłowo przeprowadzona terapia pozwala na oczyszczenie zainfekowanej miazgi i zachowanie zęba na dłużej.

Może on charakteryzować się także większą podatnością na uszkodzenia mechaniczne czy odbarwianie. Ząb po leczeniu kanałowym jest martwy, natomiast pozwala nadal na prawidłowe przeżuwanie czy mówienie. Jak długo może on przetrwać w jamie ustnej? To zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Natomiast statystycznie zęby po dobrze przeprowadzonym leczeniu kanałowym mogą przetrwać nawet do 10-12 lat. 

Polecamy:

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań