Chirurgia stomatologiczna - zabiegi ze znieczuleniem.
Wykonujemy podstawowe zabiegi, takie jak: usuwanie zębów stałych i mlecznych, pierwsza pomoc przy wyrzynaniu się zębów „mądrości”, nacinanie ropni.
Jeśli zachodzi konieczność wykonania bardziej skomplikowanych zabiegów (resekcja korzeni, dłutowanie zatrzymanych zębów, zabiegi na przyzębiu, plastyka wędzidełek, usunięcie torbieli) są wykonywane po wcześniejszej konsultacji przez chirurga stomatologicznego, w naszym gabinecie.
Chirurgia stomatologiczna to zabiegi bardziej inwazyjne np. zakładanie implantów zębów.
Chyba każdy marzy, aby mieć zdrowy piękny uśmiech. Jest to poniekąd nasza wizytówka której znaczenia w codziennym życiu i relacjach z innymi ludźmi, zarówno na tle zawodowym jak i osobistym, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jednak taki uśmiech nie bierze się znikąd i trzeba o niego odpowiednio zadbać.
Chirurgia jest czymś co stereotypowo nasuwa skojarzenia związane z bólem, dyskomfortem i strachem. Jednakże w dzisiejszych czasach nic bardziej mylnego. Co raz częściej stosuje się techniki małoinwazyjne, a warunki i opieka okołooperacyjna pozwalają na szybki powrót do codziennej aktywności.
Chirurgia stomatologiczna Poznań jest gałęzią medycyny, której historia sięga już drugiej połowy XIX wieku. W samym początku swego istnienia była poddziedziną stomatologii, która wymagała znajomości chirurgii ogólnej. Z biegiem czasu stała się odrębną specjalizacją. Jest to specjalność, która zajmuje się operacyjnym leczeniem schorzeń w obrębie jamy ustnej oraz sąsiadujących z nią okolic.
Spektrum działań chirurgii stomatologicznej jest bardzo szerokie i obejmuje wiele aspektów terapeutycznych. Poniżej wyszczególniono kilka przykładowych dziedzin tematycznych, z zakresu których oferuje usługi współczesna chirurgia stomatologiczna.
Zabiegi oferowane przez chirurgię stomatologiczną są stosunkowo małoinwazyjne i charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem. W znakomitej większości wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie są bolesne, a jednocześnie nie wymagają opieki anestezjologa i hospitalizacji, a powrót do rutynowej aktywności jest bardzo szybki.
Oczywiście jak każdy zabieg operacyjny mogą wiązać się z ryzykiem powikłań typu krwawienia czy infekcje, jednakże dzięki stosowanym metodom i opiekę okołozabiegową na wysokim poziomie, ich ryzyko jest niezwykle niskie.
Chirurgia stomatologiczna przychodzi również z pomocą w sytuacjach, gdy „klasyczna” stomatologia zachowawcza nie wystarcza. Dzieje się tak na przykład w przypadku, kiedy trzeba usunąć ząb, a nie ma możliwości dokonać klasycznej ekstrakcji. Do tego typu sytuacji dochodzi na przykład kiedy mamy do czynienia z zębami zatrzymanymi. Jest to stan, w którym prawidłowo wykształcony ząb z jakichś powodów nie ulega wyrżnięciu. Dotyczy to najczęściej tak zwanych zębów mądrości, ale również kłów, dolnych zębów przedtrzonowych oraz górnych siekaczy.
Ponadto chirurgia stomatologiczna daje możliwość odsłonięcia zębów zatrzymanych w zębodołach. Jest również metodą zaradczą w przypadku komplikacji po klasycznych ekstrakcjach, kiedy w zębodole pozostaje część korzenia. Wtedy można dokonać chirurgicznej resekcji pozostałej części.
Oprócz tego wykonywane są zabiegi tak zwanej hemisekcji. Dotyczą one zębów wielokorzeniowych, które uległy uszkodzeniu na przykład w wyniku urazu, czemu często towarzyszy obecność stanu zapalnego. Zabieg hemisekcji polega na usunięciu jednego korzenia z częścią korony zęba. Najczęściej wymaga nacięcia kości i wiąże się z koniecznością późniejszej rekonstrukcji. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
Nie każdy stan zapalny daje się wyleczyć wykorzystując metody zachowawcze. W niektórych przypadkach konieczne jest wkroczenie z interwencją zabiegową. Klasycznym przykładem wskazania do działania chirurga stomatologa jest powstanie ropnia w obrębie jamy ustnej. Jest to wskazanie do nacięcia i zdrenowania. Inną sytuacją wymagającą interwencji chirurgicznej jest wytworzenie się przetoki ustno-twarzowej.
Ta dziedzina stomatologii znajduje również zastosowanie w usuwaniu różnorodnych zmian anatomicznych powstałych w obrębie okolicy jamy ustnej. Należą do nich zarówno zmiany łagodne jak i złośliwe. Nowotwory łagodne obejmują szerokie spektrum zmian, wśród których można wyodrębnić między innymi włókniaki, brodawczaki, mukocele, nadziąślaki i wiele innych.
Nowotwory złośliwe to przede wszystkim raki i mięsaki. Nowotworem typowym dla jamy ustnej jest szkliwiak. Jest to nowotwór o miejscowej złośliwości. Znaczy to, że nie daje przerzutów odległych, ale przez wzrost w określonej lokalizacji, nieleczony jest niebezpieczny. Dzięki możliwościom chirurgii stomatologicznej, powyższe zmiany mogą być skutecznie leczone.
Periodontologia jest nauką zajmującą się leczeniem chorób aparatu zawieszeniowego zębów, czyli tak zwanego przyzębia, a także błony śluzowej jamy ustnej. Zajmuje się leczeniem chirurgicznym powikłań groźnego schorzenia, jakim jest zapalenie tkanek przyzębia, potocznie zwane parodontozą. Jest ona o tyle niebezpieczna, że nieleczona może prowadzić nawet do utraty uzębienia.
Plastyka jest nieodzownym elementem chirurgii stomatologicznej. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Może się wyrażać poprzez na przykład podcinanie wędzidełek warg, a także wędzidełka języka. Wykonuje się również plastyki połączeń między jamą ustną a innymi strukturami, na przykład zatoką szczękową. Ponadto, znajduje zastosowanie jako pomoc w terapii pacjentów po urazach okolicy jamy ustnej.
Gdzie szukać dobrego chirurga stomatologicznego? Zobacz Dentysta Poznań
Czasem w leczeniu stomatologicznym konieczna jest interwencja lekarza chirurga. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym w obrębie jamy ustnej. Musimy wiedzieć, że nie każdy stomatolog posiada specjalizację w zakresie chirurgii, jeśli zajdzie więc potrzeba przeprowadzenia bardziej skomplikowanego zabiegu, to możemy otrzymać skierowanie do specjalisty.
W gabinecie M-dent w Poznaniu pacjenci mają możliwość skorzystania z usług stomatologa ze specjalnością chirurgiczną na miejscu. Ma to dodatkową zaletę w postaci możliwości lepszej znajomości historii pacjenta, który cały czas pozostaje pod opieką tego samego zespołu specjalistów.
Prawdopodobnie najczęściej wykonywanymi zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej są ekstrakcje zębów. Chirurg zajmie się usunięciem zębów, które na przykład się nie wyrżnęły. Nie można ich pozostawić bez leczenia, nawet jeśli nie dają żadnych bolesnych objawów, może się bowiem zdarzyć, że staną się przyczyną powstania torbieli w kości szczęki, która będzie się powiększać i w efekcie może dojść do złamania kości szczęki. Jeśli do tego dojdzie to leczenie będzie dużo bardziej bolesne i skomplikowane.
Również usunięcie tzw. „zębów mądrości” często jest zadaniem dla chirurga. Są to duże zęby, które często mają nietypowe korzenie, a po ich ekstrakcji pozostaje duża rana, która czasem wymaga zszycia. Nie zawsze nasz stomatolog może je usunąć osobiście. Jeśli na zdjęciu rentgenowskim widać nietypowy kształt korzeni zęba, to dla własnego bezpieczeństwa lepiej ekstrakcję pozostawić specjaliście.
Chirurg stomatolog zajmie się też przeprowadzaniem zabiegów takich, jak hemisekcja i resekcja korzeni zębowych. Resekcja jest usunięciem wierzchołka korzenia zęba, który zawiera zmienioną zapalnie część kanału, a hemisekcja jest z kolei usunięciem całego korzenia. Tego rodzaju zabiegi pozwalają nam zachować własny ząb, co jest zawsze zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od jego wyrwania.
Zdarza się też, że pacjenci, którzy na co dzień uprawiają sporty ulegają urazom, takim, jak wybicie lub złamanie zęba. Tego rodzaju urazy mogą się też zdarzyć w wyniku nieszczęśliwych wypadków, a w przypadku dzieci być po prostu efektem nieostrożnej zabawy. W takich przypadkach konieczne może być szynowanie zębów, lub stabilizacja zębów i kości.
Chirurgia stomatologiczna swoim zakresem obejmuje również wszczepianie implantów. Czasem uniknięcie ekstrakcji zęba nie jest możliwe i konieczne staje się zastąpienie własnego zęba pacjenta, mostem lub implantem. Wybór jednej z tych metod zależy od wielu czynników, m.in. od tego, ilu i których zębów nam brakuje.
Implanty są wygodniejsze niż na przykład proteza lub most, ponieważ nie wymagają wyjmowania ich do czyszczenia. Implant dużo lepiej zastępuje naturalny ząb pacjenta, dając mu przez to większe poczucie pewności siebie, a rozwój implantologii doprowadził nas do momentu, w którym praktycznie każdy może skorzystać z tego typu leczenia. Tutaj wkracza też protetyka stomatologiczna.
Sposób przeprowadzania zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Konieczność leczenia chirurgicznego często kojarzy się pacjentom z bólem i możliwymi powikłaniami. Najczęściej są to objawy, które nie mają przełożenia na stan faktyczny, W Emdent szczególnie dbamy o komfort psychiczny pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym. Wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej przeprowadzane są w znieczuleniu, a po zabiegu pacjent otoczony jest opieką i leczeniem koniecznym dla uniknięcia powikłań.
Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej obejmują zarówno usuwanie zębów, nacięcie ropnia jak i bardziej skomplikowanie zabiegi dłutowania korzeni czy wycięcia zmian chorobowych na błonie śluzowej.
Chirurgia szczękowa to zabiegi bardziej inwazyjne, między innymi usuwanie torbieli, dłutowanie zatrzymanych zębów – głównie „zębów mądrości” czy wszczepianie implantów.
Spis treści
+48 604 40 11 16