Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00
Sobota – niedziela: nieczynne
Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Stomatologia estetyczna obejmuje zabiegi przywracające piękny uśmiech. Takie jak: wybielanie zębów, piaskowanie zębów, implanty i protetykę.
Stomatologia estetyczna stawia nie tylko na leczenie ale także na wygląd naszego uzębienia.
Stomatolog zazwyczaj budzi w nas negatywne skojarzenia związane z bolesnym i nieprzyjemnym leczeniem. Jednakże stomatologia to nie tylko usuwanie zębów i znienawidzone borowanie. W dzisiejszych czasach, gdy dobra prezencja i wygląd są co raz ważniejsze i co raz więcej od nich zależy, również stomatologia wychodzi na przeciw temu zagadnieniu.
Dlatego właśnie powstała dziedzina stomatologii estetycznej. Nie jest tajemnicą jak wiele zależy od pierwszego wrażenia, a chyba nie sposób sprawić by było ono dobre bez pięknego, zdrowego, promiennego uśmiechu.
Stomatologia estetyczna obejmuje szereg zabiegów, których celem jest zadbanie, by uśmiech był dokładnie taki jaki być powinien. Poniżej opisano przykładowe procedury oferowany przez tę dziedzinę.
Poruszane tematy
Wybielanie zębów cieszy się co raz większą popularnością wśród ludzi obu płci i w różnym wieku. Istnieje wiele metod jego przeprowadzania. Tak naprawdę w niektórych przypadkach wystarczające są metody możliwe do samodzielnego przeprowadzenia w domu. Najprostszym i najbezpieczniejszym jest stosowanie past do zębów zawierających substancje wybielające. Konieczne jest stosowanie ich co najmniej 2 razy dziennie.
Dostępne są również specjalne przezroczyste paski nasączone żelem o właściwościach wybielających. Aplikuje się je na zęby dwa razy dziennie pozostawiając na trzydzieści minut. Możliwe jest także zastosowanie specjalnych sztyftów wybielających. Ponadto w drogeriach i aptekach dostępne są specjalne szyny zawierające żel wybielający.
Jednakże tego rodzaju sposoby często są niewystarczające i konieczne jest profesjonalne wybielanie zębów przez stomatologa. Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą jest zastosowanie specjalnej lampy. Niezwykle ważne jest, by przed przystąpieniem do zabiegu zęby były dokładnie oczyszczone.
Po odpowiednim przygotowaniu nakłada się na zęby specjalny żel zawierający duże stężenie substancji czynnej, którą najczęściej jest nadtlenek wodoru. Następnie aktywuje się go wykorzystując specjalną lampę emitującą zimne niebieskie światło. Naświetlanie trwa około 10-15 minut, po czym wykonuje się jeszcze dwa lub trzy powtórzenia.
Inną metodą jest wybielanie zębów przy użyciu specjalnych nakładek. Może być ono przeprowadzone w domu, a jego skuteczność jest porównywalna do zabiegu z wykorzystaniem lampy. Decydując się na tę metodę, pacjent otrzymuje w gabinecie stomatologicznym specjalny zestaw do samodzielnego użycia.
W skład zestawu wchodzą specjalne winylowe nakładki (szyny), żel zawierający substancję aktywną, którą w tym przypadku jest najczęściej nadtlenek karbamidu. Nakłada się go na szyny, które aplikuje się na zęby na noc. Cała kuracja trwa od pięciu dni do dwóch tygodni.
Piaskowanie zębów jest zabiegiem eliminującym płytkę nazębną, która zaburza naturalną biel zębów. Powstaje ona w wyniku gromadzenia się osadów różnego pochodzenia na zębach. Ponadto, zabieg ten jest skuteczny w usuwaniu kamienia nazębnego, a także obecnych na zębach przebarwień.
Procedura piaskowania zębów może być również stosowana jako dopełnienie i utrwalenie efektu zabiegu skalingu (jest to zabieg, który ma na celu usunięcie kamienia nazębnego), lub jako przygotowanie do procesu wybielania zębów. Jest ona przeprowadzana przy pomocy urządzenia zwanej piaskarką stomatologiczną, którego mechanizm działania polega na wyrzucaniu pod ciśnieniem strumienia wody z zawieszonymi w niej drobinami substancji czyszczącej i bąbelkami powietrza.
Powoduje to skuteczne usunięcie niechcianego osadu, przebarwień, płytki nazębnej, czy częściowo nawet kamienia nazębnego. Gromadząca się w jamie ustnej mieszanina cieczy wyrzuconej przez piaskarkę z oddzielonymi przez nią od zębów resztkami są eliminowane przez osobę przeprowadzającą zabieg za pomocą specjalnego odsysacza. Na zakończenie zabiegu dokonuje się fluoryzacji zębów zapewniając im dzięki temu dodatkową ochronę.
Implantologia, a w zasadzie implantoprotetyka stomatologiczna jest dziedziną zajmującą się rekonstrukcją prawidłowego garnituru zębowego z wykorzystaniem syntetycznych implantów. Całkowita lub częściowa utrata uzębienia zdecydowanie pogarsza jakość mechaniki narządu żucia, a także negatywnie wpływa na estetykę wyglądu. Dzięki możliwościom implantoprotetyki stomatologicznej możliwe jest naprawienie tego problemu.
Oczywiście żaden ze znanych w dzisiejszych czasach implantów nie jest w stanie zastąpić w stu procentach naturalnego uzębienia, ale w dużej mierze dają możliwość odtworzenia prawidłowej mechaniki żucia. Zabieg wszczepienia implantu przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, w kilku etapach.
Dzięki temu, że podstawowym materiałem, z którego wykonuje się implanty jest tytan (z uwagi na największą biokompatybilność tego pierwiastka), procedura ta charakteryzuje się bardzo wysokim bezpieczeństwem, bez ryzyka reakcji zapalnej wyindukowanej obecnością ciała obcego. Stomatologia estetyczna coraz częściej korzysta z narzędzia jakim są implanty zębowe.
Protetyka stomatologiczna jest dziedziną zajmującą się uzupełnianiem braków w uzębieniu przy użyciu ruchomych oraz stałych urządzeń protetycznych. Do stałych urządzeń protetycznych należą korony zębowe oraz mosty zębowe.
Korony zębowe mają szerokie zastosowanie w protetyce i mogą pełnić różnorodne funkcje. Mogą być wykorzystywane do przykrycia całego zęba, mogą również być umieszczone na wierzchołku implantu. Poprawiają one wygląd, kształt i wyrównanie uszkodzonych zębów, a także powodują ich wzmocnienie. Dzięki temu przywracają pełną funkcję uzębienia jako nieodzownego elementu aparatu żucia, ale i jego estetykę.
Mosty stomatologiczne służą do wypełniania luk powstałych podczas utraty jednego lub kilku zębów. Jest to bardzo istotne, ponieważ umożliwia zachowanie prawidłowego zgryzu i przywrócenie prawidłowej mechaniki narządu żucia. Warunkiem umożliwiającym zastosowanie u pacjenta mostu stomatologicznego jest obecność prawidłowych zębów bądź implantów ograniczających lukę. Pełnią one funkcję filarów dla mostu i służą do jego zakotwiczenia.
W zależności od rozległości luki, most stomatologiczny wyposażony jest w jeden do kilku zębów zastępczych. Zarówno w przypadku koron zębowych, jak i mostów możliwe jest dobranie odcienia do koloru naturalnych zębów pacjenta.
Ruchomymi urządzeniami protetycznymi są protezy zębowe. Oznacza to, że mogą być w każdej chwili samodzielnie usuwane przez pacjenta, a następnie umieszczane z powrotem w jamie ustnej. Ze względu na zastosowany do wykonania materiał można je podzielić na szkieletowe (wykonywane na lanym, metalowym szkielecie, mocowane przy pomocy klamr lub specjalnych zatrzasków) oraz akrylowe.
Stomatolog zawsze indywidualnie wybiera rodzaj protezy najbardziej adekwatny dla pacjenta. Wyróżnia się trzy podstawowe typy protez: tradycyjna pełna (umieszczana w jamie ustnej po usunięciu wszystkich zębów i wygojenia się ran, co czasem może trwać nawet kilka miesięcy), bezpośrednia pełna (umieszczana w jamie ustnej praktycznie od razu po usunięciu wszystkich zębów) oraz częściowa (oparta na metalowej ramce zakotwiczonej na naturalnych zębach lub też implantach).
+48 604 40 11 16