Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00
Sobota – niedziela: nieczynne
Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Porady
Co daje piaskowanie zębów?
Chyba nie ma osoby, która nie marzyłaby o promiennym, śnieżnobiałym uśmiechu, jaki obserwujemy na okładkach gazet. Jednakże, niestety, bardzo łatwo biel zębów ulega zaburzeniu. Codzienne nawyki, jak choćby zwykłe picie porannej kawy czy popołudniowej herbaty, palenie tytoniu, czy lampka wina do kolacji skutkują powstawaniem ciemnych przebarwień oraz odkładaniem się płytki nazębnej.
Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak opisane zmiany mogą wpływać negatywnie na nasze poczucie atrakcyjności i pewność siebie, co znajduje bezpośrednie przełożenie na kontakty z innymi ludźmi. Na szczęście istnieją sposoby, by sobie z nimi poradzić.
Poruszane tematy
Piaskowanie zębów jest zabiegiem stomatologicznym zaliczanym do grupy tak zwanych zabiegów higienizacyjnych przeprowadzanych w obrębie ustnej. Jego istotą jest eliminacja płytki nazębnej, która zaburza naturalną biel zębów. Powstaje ona w wyniku gromadzenia się osadów różnego pochodzenia na zębach. Ponadto, zabieg ten jest skuteczny w usuwaniu niewielkich ilości kamienia nazębnego, a także obecnych na zębach przebarwień.
Procedura piaskowania zębów może być również stosowana jako dopełnienie i utrwalenie efektu zabiegu skalingu (jest to zabieg, który ma na celu usunięcie kamienia nazębnego), lub jako przygotowanie do procesu wybielania zębów.
Procedura piaskowania zębów jest przeprowadzana przy pomocy urządzenia zwanej piaskarką stomatologiczną. Jest to urządzenie, którego mechanizm działania polega na wyrzucaniu pod ciśnieniem strumienia cieczy. Podstawę jej składu stanowi przede wszystkim woda, w której zawieszone są drobiny substancji o działaniu czyszczącym. Najczęściej spotykaną substancją wykazującą powyższe właściwości jest wodorowęglan sodu.
Ponadto, ciecz wykorzystywana przez piaskarki stomatologiczne często wzbogacona jest pęcherzykami powietrza oraz wieloma innymi substancjami chemicznymi. Dzięki tym właściwościom jest ona w stanie dotrzeć naprawdę w głębokie zakamarki zębów i rozprawić się z niechcianym osadem. Strumień cieczy wyrzucany pod ciśnieniem przez piaskarkę powoduje skuteczne usunięcie niechcianego osadu, przebarwień, płytki nazębnej, czy częściowo nawet kamienia nazębnego.
Gromadząca się w jamie ustnej mieszanina cieczy wyrzuconej przez piaskarkę z oddzielonymi przez nią od zębów resztkami są eliminowane przez osobę przeprowadzającą zabieg za pomocą specjalnego odsysacza. Na zakończenie zabiegu dokonuje się fluoryzacji zębów zapewniając im dzięki temu dodatkową ochronę.
Aby móc sobie zapewnić jak najdłuższe utrzymywanie się rezultatu zabiegu piaskowania zębów należy zadbać o stosowanie się do szeregu zaleceń. Podstawowym działaniem umożliwiającym uzyskanie tego efektu jest zwykłe codzienne dbanie o zachowanie higieny jamy ustnej. Rozumie się przez to regularne szczotkowanie zębów, co najmniej dwa razy dziennie, ale także stosowanie płynu do płukania ust oraz nici dentystycznych.
Ponadto, przez dwie doby po przeprowadzonym zabiegu należy stosować tak zwaną “białą dietę”, a także powstrzymać się od pokarmów i napojów, które mogą spowodować pojawienie się nowych przebarwień na zębach, takich jak na przykład kawa, herbata czy czerwone wino. Ponadto zaleca się, aby w tym czasie powstrzymać się od palenia tytoniu. W przeciwnym razie efekt piaskowania zębów będzie niesatysfakcjonujący oraz krótkotrwały.
Zabieg piaskowania zębów jest charakteryzuje się całkowitym bezpieczeństwem i jest zupełnie niebolesny. Nie wymaga w związku z tym stosowania żadnego znieczulenia. Jedynym dyskomfortem związanym z tą procedurą jest konieczność utrzymania szeroko otwartych ust przez 20 minut, czasem nawet do pół godziny, a także słonawy posmak płynu wykorzystywanego do przeprowadzenia tego zabiegu, co zwyczajnie nie odpowiada niektórym pacjentom. Co prawda, u niektórych pacjentów czasem występuje podrażnienie dziąseł z ich zaczerwienieniem, jednakże ustępuje ono samoistnie po upływie maksymalnie kilku godzin.
Aby rezultat zabiegu był trwały, zaleca się by go przeprowadzać regularnie, co najmniej raz na kilka miesięcy, zwłaszcza u osób, które są narażone na czynniki mogące powodować powstawanie przebarwień czy osadzania się płytki nazębnej. Piaskowanie zębów może być również przeprowadzane profilaktyczne. W takim przypadku zalecana częstotliwość jego powtarzania jest mniejsza i wynosi raz na rok.
Z uwagi na całkowite bezpieczeństwo piaskowania zębów oraz prostotę jego wykonania, może być ono przeprowadzone zarówno przez lekarza stomatologa jak i higienistę stomatologicznego.
Zabieg piaskowania zębów tak naprawdę może być dedykowany dla każdego, kto chce uatrakcyjnić swój wygląd poprzez poprawę jakości swojego uśmiechu. Szczególnie jednak jest on adresowany do osób szczególnie narażonych na powstawania przebarwień na zębach i osadzanie się na nich płytki. Należą do nich przede wszystkim nałogowi palacze tytoniu oraz osoby, które piją w dużych ilościach kawę (szczególnie czarną), herbatę, a także czerwone wino. Ponadto są wśród nich pacjenci z wadami zgryzu, którzy posiadają zęby zachodzące na siebie, a także ci, którzy stosują aparaty ortodontyczne (zwłaszcza stałe).
U niektórych osób z kolei występuje wrodzona predyspozycja do tworzenia się przebarwień i różnego rodzaju osadów. Oprócz tego, piaskowanie zębów jest zalecane jako profilaktyka
u tych osób, u których przeprowadzono wybielanie zębów.
Niestety, jak praktycznie każdy zabieg, piaskowanie zębów jest obarczone pewnymi przeciwwskazaniami. Nie należy go przeprowadzać u pacjentów, u których stwierdzono alergię na sodę, bądź jakikolwiek inny składnik wchodzący w skład mieszaniny wykorzystywanej w czasie zabiegu.
Ponadto, przeciwwskazane jest jego wykonywanie u osób z zaburzeniami stanu oraz funkcji śluzówki jamy ustnej, niezależnie od tego czy jest to naruszenie jej ciągłości (na przykład na drodze urazu), czy jest to obrzęk związany ze występowaniem stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej bądź dziąseł. Co ciekawe, przeciwwskazaniem do przeprowadzenia piaskowania zębów jest obecność owrzodzeń w dowolnym odcinku przewodu pokarmowego (w tym choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, czy choroby zapalne jelit przebiegające
z owrzodzeniami).
Co daje piaskowanie zębów
Warto również pomyśleć o zabiegu: wybielanie zębów
NZOZ M-DENT
ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika
tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16
info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku
+48 604 40 11 16